Liga 2: Previzibil la Târgoviște, suspans la ClujMircea Rosca / SportPictures.eu
23 Sep 2018

Liga 2: Previzibil la Târgoviște, suspans la Cluj

Goluri multe în ultimele două partide ale etapei a 8-a a Ligii 2. La Târgoviște, Chindia și-a reparat moralul afectat de evoluțiile neconcludente din ultimele etape cu o victorie consistentă în fața celor de la SSC Farul, aflați și ei la un nou început de drum cu Petre Grigoraș. Reintrat în posesia banderolei de căpăitan, Cherchez și-a trecut în cont o dublă și Chindia s-a impus cu 5-1 după ce ”rechinii” egalaseră în minutul 19 și păreau că au capacitatea de a rula la aceeași viteză cu echipa gazdă.

Pe ”Cluj Arena” s-au înscris cinci goluri și după ce au condus cu 3-0 până în minutul 90 ”șepcile roșii” au tremurat în prelungiri. Ursu a deschis scorul în partida contra Petrolului în minutul 13, apoi Goga a lovit în două rânduri, în minutele 49 și 51 și se părea că ”U” Cluj se îndreaptă spre o victorie lejeră. Eliminarea lui Dumitrescu din minutul 60 a dat speranțe găzarilor, dar abia în primul minut de prelungiri reușesc să înscrie prin Popescu, pentru ca apoi Claudiu Herea să stabilească în minutul 90+4 scorul final, 3-2 pentru gazde.