Liga 2: Politehnica preia fotoliul de lider. Rapid, duș Recea în MaramureșCornel Petcut / SportPictures.eu
26 Sep 2020

Liga 2: Politehnica preia fotoliul de lider. Rapid, duș Recea în Maramureș

ASU Politehnica a învins Ripensia în derby-ul de pe Bega și cu 11 puncte urcă pe prima poziție a clasamentului. Axente (min. 48 din penalty) și Alexandru Popescu (min. 59) au rezolvat ecuația câștigătoarei și studenții timișoreni au profitat de pasul greșit făcut de Rapid în Maramureș.

Elevii lui Adrian Iencsi au condus pe terenul de la Recea prin golul lui Hlistei din minutul 19, însă Marius Coman a fost eroul gazdelor după ce a egalat în minutul 67 și a transformat un penalty în minutul 80 provocându-le giuleștenilor prima înfrângere din campionat. Cu 10 puncte, Rapid coboară pe ultima poziție a podiumului la egalitate de puncte, 10, cu FC U Craiova, care va juca marți cu CSM Slatina.

Cu câte 9 puncte, Petrolul și Dunărea Călărași se află în imediata vecinătate a podiumului ”găzarii” au cedând pe final după ce au dominat copios prima repriză a jocului cu Dunărea Călărași și au fost nevoiți să joace în inferioritate din minutul 75 după eliminarea lui Mihalache, frustrarea fiind cu atât mai mare cu cât oaspeții au luat cele trei puncte în urma autogolului lui Meijers din minutul 83 după o centrare a lui Ciucur.

Concordia și Turris-Oltul au câte 8 puncte, dar teleormănenii au învins în partida directă cu 3-2 după o derulare palpitantă a scorului. Voicu a deschis scorul pentru gazde în minutul 52, Hergheligiu a egalat două minute mai târziu, Blănaru a înscris pentru 2-1 în minutul 83 și se părea că finalul de meci va fi unul liniștit. Nsiah a egalat, însă, în minutul 89, iar gazdele s-au aruncat furibund în atac pentru ca Silviu Pană să înscrie golul victoriei în al cincilea minut de prelungiri.

CSM Reşiţa a învins Gloria la Buzău prin reușita lui Laurențiu Buș de la punctul cu var din minutul 43, iar CS Mioveni și Aerostar își trec în cont prima victorie din campionat după succesul de la Târgu Jiu cu Pandurii, respectiv pe teren propriu cu FK Csikszereda Miercurea Ciuc.

Iată programul etapei a 5-a:

Sâmbătă, 26 septembrie

Aerostar Bacău - FK Csikszereda Miercurea Ciuc  3-2 (0-2)

ASU Politehnica Timişoara - Ripensia Timişoara  2-0 (0-0)

SCM Gloria Buzău - CSM Reşiţa  0-1 (0-1)

Pandurii Târgu Jiu - CS Mioveni  1-2 (1-1)

Turris-Oltul Turnu Măgurele - Concordia Chiajna  3-2 (0-0)

Fotbal Comuna Recea - Rapid București  2-1 (0-1)

Petrolul Ploieşti - Dunărea Călăraşi  0-1 (0-0)

Duminică, 27 septembrie

Metaloglobus București - Universitatea Cluj

Marți, 29 septembrie

FC U Craiova - CSM Slatina

Viitorul Pandurii Târgu Jiu stă.

Partida Unirea Slobozia - Farul Constanţa nu s-a disputat din cauza apariției unor cazuri de COVID-19 în lotul echipei constănțene, meciul urmând a fi reprogramat.