Liga 2: Piteștenii înving pe Rapid și trec pe locul de barajSportPictures.eu
21 Iul 2020

Liga 2: Piteștenii înving pe Rapid și trec pe locul de baraj

Etapa a 3-a a play-off-ului Ligii 2 a programat astăzi două partide în urma cărora FC Argeș a obținut maximum din ce și-a putut dori.

Protagonistă în prima dintre ele, formația piteșteană s-a impus la limită pe arena din Regie contra Rapidului. Giuleștenii aveau nevoie ca de aer de cele trei puncte după ce în primele două etape remizaseră fără gol la Mioveni și la Ploiești, însă echipa mai prezentă în ofensivă a fost cea oaspete. Deschiderea de scor s-a produs în minutul 55, atunci când Șerbănică a reluat din apropiere balonul trimis cu un șut ratat de Matiș, dar giuleștenii au reușit să obțină egalarea în minutul 85. Drăghiceanu, introdus în minutul 59 în teren de Dan Alexa, a reușit să-și încununeze evoluția bună cu o reușită pe tabelă cu un șut superb, cu efect, la vinclul porții lui Ducan. Golul nu a fost de ajuns pentru a aduce un punct gazdelor deoarece Șerban a semnat victoria celor de la FC Argeș cu un șut pe jos din afara careului, șut la care portarul Tătaru are partea sa de vină. Era primul minut de prelungiri și elevii lui Dan Alexa nu au mai putut face nimic până la final pentru a schimba soarta partidei.

În celălalt meci, Turris-Oltul nu a putut trece de Petrolul la Turnu Măgurele, mai mult chiar oaspeții puteau da lovitura pe secundele de final când Arnăutu a trimis pe poartă cu capul o minge centrată din corner de Țicu. Scorul final a fost 0-0, rezultat ce complică poziția teleormănenilor, ce se văd amenințați de piteșteni, de care îi despart 2 puncte și un meci în plus disputat.

Clasamentul arată în felul următor:

1. UTA Arad                                        3              1              1              1              6-5          29 pct.

2. Turris Oltul Turnu Măgurele               3              1              2              0              4-3          25

3. Campionii FC Argeş                         2              1              1              0              2-1          23

4. Petrolul Ploieşti                               3              0              3              0              1-1          22

5. Rapid                                              3              0              2              1              1-2          21

6. CS Mioveni                                      2              0              1              1              0-2          21