Liga 2: Petrolul revine și învinge în restanța cu Viitorul PanduriiCristian Stavri/Sport Pictures
21 Apr 2021

Liga 2: Petrolul revine și învinge în restanța cu Viitorul Pandurii

Astăzi s-a disputat la Târgu Jiu partida dintre Viitorul Pandurii și Petrolul Ploiești contând pentru etapa a 3-a a Grupei B a play-out-ului Ligii 2. Jocul a fost amânat cu o săptămână datorită participării formației gorjene în semifinalele Cupei României.

Elevii lui Cristian Lupuț au deschis scorul în minutul 6 din penalty, Țegle transformând de la punctul cu var lovitura de pedeapsă acordată în urma atacului lui Olaru asupra lui Gîrbiță la limita careului de 16 metri. Egalarea pentru ploieșteni a fost obținută tot în urma unui penalty, Vajushi transformând în minutul 34 lovitura acordată ca urmare a unui fault al lui Bădăuță asupra lui Lică, apoi la doar două minute distanță Mihai Constantinescu i-a adus pe „găzari” în avantaj cu un șut de la limita careului mare. Cu ocazii ratate de ambele părți, jocul părea să se îndrepte către o victorie la limită a oaspeților, dar Alexandru Șaim Tudor a stabilit scorul final în primul minut al prelungirilor cu un șut la colțul scurt.

Scorul final a fost Viitorul Pandurii - Petrolul 1-3 (1-2) și ținând cont că mai au de jucat doar cu ultimele două clasate în grupă, ploieștenii sunt la un pas de câștigarea grupei B a ply-out-ului.