Liga 2: Petrolul preia conducerea în clasamentRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
17 Sep 2021

Liga 2: Petrolul preia conducerea în clasament

Al doilea meci al etapei a 7-a a Ligii 2 s-a disputat la Ploiești și a dus la instalarea Petrolului în fotoliul de lider al Ligii 2. „Găzarii” s-au impus fără probleme pe „Ilie Oană” în fața Ripensiei Timișoara cu 2-0, golurile fiind înscrise de Vajushi în minutul 11 şi Bratu în minutul 42, ambele cu șuturi din afara careului. La cel de-al doilea, mijlocașul gazdelor a executat perfect o lovitură liberă și l-a surprins pe portarul oaspeților, Rus.

A fost a cincea întâlnire în Liga 2 dintre cele două formații, ploieștenii impunându-se fără a primi gol în toate partidele. Cu 18 puncte, Petrolul și-a asigurat poziția de lider până etapa viitoare, când va avea o deplasare complicată cu Unirea Dej.

Sâmbătă se dispută grosul partidelor rundei, principalele puncte de atracție fiind jocurile FC Buzău – Metaloglobus și SSU Politehnica Timișoara – FK Csikszereda.