Liga 2: Petrolul păstrează șansele minime pentru locul de barajSebastian Tataru / SportPictures.eu
26 Mai 2019

Liga 2: Petrolul păstrează șansele minime pentru locul de baraj

Pe stadionul Motorul din Arad, Petrolul a reușit să întoarcă tabela de la 0-2 și să se impună cu 4-2 în partida contra celor de la UTA.

Gazdele au deschis scorul în minutul 31 cu un șut excelent al lui Oroian de la 25 de metri ce a trimis balonul sub transversală, apoi Șeroni a dublat avantajul în minutul 43 cu o lovitură de cap după un corner. La numai un minut distanță Arnăutu dă semnalul revenirii ”găzarilor” cu un șut din marginea careului ce a poposit în plasa porții arădene, apoi Marinescu a adus egalarea în minutul 65. Golul lui Rusu din minutul 78, lovitură de cap din 6 metri după o lovitură de colț, a stabilit în mare măsură învingătoarea, penalty-ul transformat de Arnăutu în minutul 88 consfințind succesul ploieștenilor.

Cu 77 de puncte, Petrolul rămâne la două lungimi în urma celor de la Universitatea Cluj, formație clasată pe locul de baraj, iar în ultima etapă are o partidă dificilă contra celor de la Clinceni, în timp ce ”șepcile roșii” primesc vizita celor de la Pandurii, echipă care este salvată pe criteriul sportiv, dar joi va afla dacă va fi depunctată pentru neplata datoriilor către doi foști jucători, depunctare sinonimă cu retrogradarea.