Liga 2: Petrolul devine lider. Copiii Constanței, îngenuncheați la BuzăuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
28 Aug 2021

Liga 2: Petrolul devine lider. Copiii Constanței, îngenuncheați la Buzău

Scorul campionatului s-a stabilit astăzi la Buzău în partida dintre FC Buzău și Unirea Constanța, formația de la malul mării prezentând în teren o trupă formată din jucători sub 18 ani, juniorii luând locul celor din prima echipă care și-au reziliat în bloc contractele. Drept urmare, elevii lui Cristian Pustai au înscris de nu mai puțin de 14 ori și și-au îmbunătățit considerabil golaverajul. Nu este exclus ca acest scor-record să fie depășit în etapele următoare în cazul în care nu vom asista la retragerea din campionat a constănțenilor.

Petrolul, sau mai bine zis Sory Ibrahim Diarra a învins Dacia Unirea Brăila, atacantul din Mali înscriind toate golurile partidei de pe „Ilie Oană”, patru la număr, în minutele 28, 30, 47 și 90+2. Rezultatul îi urcă, temporar cel puțin, pe prima poziție a clasamentului cu 12 puncte și golaveraj superior Concordiei, care va juca mâine cu Viitorul Pandurii.

Tot 12 puncte are și Universitatea Cluj, elevii lui Erik Lincar întorcând rezultatul de la pauza meciului de pe teren propriu cu Metaloglobus pentru a se impune cu 2-1. Ovidiu Herea a deschis scorul în minutul 28 pentru oaspeți, dar eliminarea lui Răuță pentru un atac violent în minutul 75 le-a permis „șepcilor roșii” să revină pe final. Dican a egalat în minutul 84, iar Boiciuc a înscris golul victoriei în al cincilea minut de prelungiri.

CS Comunal Șelimbăr și FC Brașov s-au impus la limită în calitate de gazde în partidele cu Dunărea Călărași și respectiv Unirea Dej, formația de sub Tâmpa obținând prima victorie în campionat.

La Giurgiu, Unirea Slobozia a început perfect, cu golul lui Ionuț Stoica din minutul 5, dar Robert Grecu a obținut egalarea în minutul 71 și a adus la 0 puncte Astra după ce gazdele au început campionatul cu o penalizare de 8 puncte din cauza problemelor financiare.