Liga 2: Petrolul câștigă în epilogul sezonuluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Dec 2018

Liga 2: Petrolul câștigă în epilogul sezonului

Petrolul a încheiat campania de toamnă cu o victorie obținută la Ploiești contra celor de la CS Balotești. A fost un festival de goluri pe ”Ilie Oană”, o recompensă pentru fanii echipei gazdă care au fost întotdeauna aproape de ea.

Elevii lui Mugurel Cornăţeanu au avut nevoie de 33 de minute pentru a deschide scorul, autorul golului fiind Laurenţiu Marinescu, care a transformat un penalty obținut tot de el. Festivalul de goluri a continuat în repriza secundă cu Lucian Cazan în minutul 53, după o fază prelungită în urma unui corner și o respingere a portarului oaspeților, și Ghinga în minutul 62, șut de la limita careului mare deviat de un apărător al oaspeților. Cea mai frumoasă fază a meciului a fost cea din minutul 78 în urma căreia Arnăutu a dus scorul la 4-0. De fapt, 90% din gol se datorează execuției din rabona a lui Grecu, o centrare de pe linia de fund ce a hipnotizat portarul și fundașii oaspeților și i-a permis lui Arnăutu să îndeplinească o formalitate din 2 metri, să împingă balonul cu capul. Marinescu încheie reprezentația gazdelor cu un gol cu capul din 6 metri, însă ultima reușită le-a meciului a aparținut celor de la Balotești, Ghiță înscriind în minutul 88 golul de onoare al oaspeților.

A fost ultimul meci al sezonului Ligii 2, unul în urma căruia Petrolul urcă pe locul 3 la egalitate de puncte cu Academica, dar cu un golaveraj mai slab, și la un punct în urma liderului Sportul Snagov.

Competiția intră în vacanță pentru două luni și jumătate, urmând a-și relua jocurile pe 23 februarie.