Liga 2: Partide de vacanțăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Mai 2017

Liga 2: Partide de vacanță

După ce ieri s-au disputat două partide cu implicații în lupta pentru promovare, astăzi etapa a 34-a a programat trei meciuri între echipe ce sunt lipsite de obiectiv în finalul campionatului.

Ajunși să dispute partida de la Afumați cu sprijinul FRF, sucevenii au făcut figurație pe teren și până la pauză aveau deja primite cinci goluri, amintind de defuncta Șoimii Pâncota. O altă echipă în criză financiară, Dacia Unirea Brăila a pierdut la scor pe terenul Luceafărului, în timp ce partida cea mai echilibrată a avut loc la Călărași. Dunărea a condus cu 2-0 din minutul 18 după golurile lui Danciu (min. 12) și Kanda, însă CS Balotești a redus din diferență în minutul 75 prin Niculae și puteau egala în minutul 90 la lovitura de cap a lui Gojnea.

Mâine are loc la Clinceni ultima partidă a etapei între Academica și UTA Bătrâna Doamnă.

Programul și rezultatele etapei a 34-a sunt următoarele:

Vineri, 12 mai

Juventus București - Chindia Târgoviște  2-1 (0-1)

FC Brașov - CS Mioveni  0-0

Sâmbătă, 13 mai

Dunărea Călărași - CS Balotești  2-1 (2-0)

CS Afumați - Foresta Suceava  6-0 (5-0)

Luceafărul Oradea - Dacia Unirea Brăila  4-1 (1-0)

Duminică, 14 mai

Academica Clinceni - UTA Bătrâna Doamnă

Olimpia Satu Mare și Metalul Reșița stau. Prin retragerea echipelor Unirea Tărlungeni și CSM Râmnicu Vâlcea după începerea returului, echipele ASU Politehnica Timișoara și respectiv Sepsi OSK Sfântu Gheorghe câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate.