Liga 2: Ovidiu Herea împiedică CS Mioveni să treacă pe prima pozițieFlorin Alboiu / SportPictures.eu
06 Sep 2019

Liga 2: Ovidiu Herea împiedică CS Mioveni să treacă pe prima poziție

În prima partidă a etapei a 6-a a Ligii 2 CS Mioveni a remizat pe teren propriu cu Metaloglobus și a ratat ocazia de a trece cel puțin o zi pe prima poziție a clasamentului înaintea celor de la Turris.Bucureștenii, conduși din teren de Ovidiu Herea, autor al unui gol, au revenit în două rânduri pe tabelă și au plecat cu un punct ce îi urcă până pe locul 5 la egalitate cu Rapid.

Argeșenii au schimbat prima dată tabela în minutul 34 prin Balint, dar după numai trei minute Lungu a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap din centrarea lui Claudiu Herea, pentru ca în partea a doua a jocului Raul Costin să ducă scorul la 2-1 în minutul 49 cu un șut din voleu de la 16 metri deviat de un adversar. Ovidiu Herea a egalat din penalty în minutul 73 și și-a trecut în cont cel de-al 8-lea gol al său în 6 etape, jucătorul în vârstă de 34 de ani trăind o a doua tinerețe fotbalistică.

Mâine se joacă majoritatea meciurilor etapei cu Concordia Chiajna - CSM Reşiţa și Ripensia Timişoara - Petrolul Ploieşti principalele puncte de atracție, ultimul meci al acestui week-end urmând să se dispute duminică pe litoral.