Liga 2: Oaspeții, mai buni în restanțeRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
28 Oct 2020

Liga 2: Oaspeții, mai buni în restanțe

Astăzi a fost ziua restanțelor din Liga 2, însă dintre cele cinci partide programate doar patru s-au disputat. Partida Aerostar Bacău - Viitorul Pandurii Târgu Jiu a fost amânată inițial din cauza apariției de cazuri de COVID-19 în lotul formației băcăuane, însă astăzi nu s-a disputat dintr-un motiv similar, afectată fiind formația gorjeană. Decizia în acest caz va fi luată de Comisia de Disciplină și Etică a FRF și am putea asista la primul caz în care ambele formații ar putea fi penalizate cu 0-3 la ”masa verde”.

În partidele disputate oaspeții au fost cei mai câștigați cu două victorii în deplasare și două remize consemnate la Timișoara și Ploiești. ASU Politehnica a dat piept cu Dunărea Călărași și a ratat șansa de a trece pe locul secund. Oaspeții, conduși de pe margine de Cristian Pustai, au deschis scorul în minutul 8 prin Valentin Alexandru, bănățenii fiind nevoiți să alerge după egalare până în minutul 61, Ivanovici semnând golul egalării. ”Violeții” fac 18 puncte și rămân pe locul 3 cu un punct în urma celor de la Metaloglobus, formație pe care Dunărea o va primi sâmbătă la Călărași.

Pe ”Ilie Oană”, Petrolul a continuat să sufere în atac și nu a obținut decât o remiză în fața celor de la CSM Slatina, echipă cu prestații modeste în deplasare. Buhăescu a deschis scorul în minutul 69, dar ”găzarii” s-au bucurat doar șapte minute, Vlada restabilind egalitatea și aducând în cont slătinenilor primul punct în meciurile din deplasare.

Într-un meci ce a opus echipe din jumătatea a doua a clasamentului, FK Csikszereda s-a impus în deplasarea de la Buzău cu golul lui Bara din minutul 62, șut la vinclu trimis de la 30 de metri. Tot o victorie la limită în deplasare a înregistrat și Farul, constănțenii plecând cu toate cele trei puncte de pe terenul ultimei clasate, Pandurii Târgu Jiu. Leca a înscris în urma unui corner în minutul 34 și elevii lui Ianis Zicu au mai bifat câteva ocazii până la finalul partidei, pe care l-au terminat în superioritate numerică după eliminarea în minutul 70 a lui Jaiteh din tabăra gazdelor.