Liga 2: O singură victorie a gazdelor în finala play-off-ului de promovareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Mai 2021

Liga 2: O singură victorie a gazdelor în finala play-off-ului de promovare

Cele cinci meciuri ale manșei tur a finalelor play-off-ului de promovare în Liga 2 s-au disputat în această după-amiază și doar două dintre ele s-au încheiat cu rezultate care lasă să se întrevadă potențialele învingătoare ale dublei manșe. Viitorul Şelimbăr și CSM Corona Braşov s-au impus în deplasările de la Cisnădie, respectiv Coloneşti cu scor identic, 2-0, și returul de peste o săptămână pare a fi o formalitate pentru ele.

Două meciuri egale lasă deschis finalul duelurilor dintre Unirea Dej și SCM Zalău și respectiv Oţelul Galaţi și Dacia Unirea Brăila. Dacă partida de la Dej s-a încheiat fără gol, în cea de la Galați gazdele au înscris de două ori și s-a terminat 1-1. Duelul dintre tehnicienii Petre Grigoraș și Florentin Petre a fost deschis de golul lui Răducan din minutul 37 ce le-a dus pe gazde în avantaj la pauză, însă Neagu a marcat un autogol în minutul 49. Un meci deschis, cu două echipe care au jucat cu garda jos, promite un retur pe măsură în care gălățenii vor fi obligați să înscrie, iar brăilenii au arătat astăzi că în filozofia lor de joc atacul este pe primul plan.

În Ghencea, CSA Steaua a trecut de CS Afumați prin golurile înscrise de Zaharia (min. 6) și Chipirliu (min. 28), dar roș-albaștrii nu pot fi siguri că acest scor le asigură calificarea. Ilfovenii au arătat multă maturitate în joc și potențial de a reveni în meciul retur, astfel încât elevii lui Daniel Oprița vor trebui să abordeze precaut returul de peste o săptămână.