Liga 2: Metalul învinge surprinzător, brașovenii nu profităRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Dec 2016

Liga 2: Metalul învinge surprinzător, brașovenii nu profită

Meciuri cu evoluție surprinzătoare a scorului sau cu rezultate cu șanse mici de pronosticare înainte de începerea rundei s-au înregistrat astăzi în etapa a 20-a a Ligii 2.

După înfrângerea suferită ieri de liderul Juventus, FC Brașov avea o șansă bună de a se apropia la numai două lungimi în spatele acestuia, dar a irosit-o încheind la egalitate pe teren propriu cu Sepsi Sfântu Gheorghe, ocupanta locului 4. După ce au deschis scorul repede, în minutul 13 prin Poverlovici, elevii lui Cornel Țălnar s-au văzut puși în situații dificile de oaspeți, eforturile acestora încununându-se în cele din urmă pe tabelă prin golul lui Issa, cel mai prezent în joc echipier al covăsnenilor, în minutul 83.

De rezultatul de la Brașov a profitat UTA Bătrâna Doamnă, care a învins la Râmnicu Vâlcea și a urcat pe locul 3 în locul marii perdante Olimpia, sătmărenii fiind învinși surprinzător și prin proporțiile scorului de ”lanterna roșie” Metalul Reșița.

Foresta a pus capăt seriei de șase meciuri fără victorie și și-a pansat rănile cu un 4-1 în fața unei echipe ce pare deja resemnată cu poziția sa de pe locurile retrogradabile. În duelurile dintre echipele vecine în clasament, în duelul Dunării de Jos Dacia Unirea s-a impus pe teren propriu cu Dunărea Călărași, în timp ce la Clinceni Luceafărul a strălucit și a întors tabela după ce a fost condus din minutul 11.

Etapa se încheie mâine cu un meci aparent dezechilibrat din punct de vedere al pozițiilor în clasament, dar gazdele de la Chindia Târgoviște vin după două contraperformanțe și timișorenii au arătat că pot fi periculoși în deplasare.