Liga 2: Medie de 4 goluri pe meciRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Apr 2019

Liga 2: Medie de 4 goluri pe meci

Etapă nebună, cu goluri pe bandă rulantă în Liga 2! Începută ieri cu victoria la scor de tenis a ”șepcilor roșii” în cartierul Colentina din Capitală, runda a continuat astăzi cu o mulțime de rezultate surpriză.

Revirimentul Petrolului apărut odată cu revenirea lui Gigi Mulțescu la timonă s-a spulberat în această seară odată cu înfrângerea suferită pe ”Ilie Oană” în fața celor de la FC Argeș. Oaspeții au deschis scorul în minutul 5 prin Buhăescu, apoi Robert Moldoveanu a adus egalarea în minutul 11, pentru ca în minutul 56 Barbu să înscrie golul victoriei pentru piteșteni care se apropie la 6 puncte de Petrolul.

”Găzarii” rămân în afara podiumului cu 59 de puncte, la egalitate cu Sportul Snagov, protagonista unei alte mari surprize. Pe stadionul din Ghermăneşti, ilfovenii au fost îngenunchiați de Luceafărul, formație clasată în jumătatea inferioară a clasamentului. Orădenii au condus cu 0-3 în minutul 56, elevii lui Eugen Trică s-au apropiat la 2-3 în minutul 86, dar Luduşan a marcat din nou pentru oaspeți în minutul 89 la capătul unui contraatac.

Un alt meci cu 6 goluri s-a disputat pe stadionul Motorul din Arad, acolo unde UTA a încheiat la egalitate partida cu Pandurii după ce a fost condusă cu 0-2 din minutul 25 și într-un sfert de oră (între minutele 57 și 72) a trecut la conducere.

O altă remiză s-a consemnat pe litoral, ASU Politehnica Timişoara smulgându-le un punct celor de la SSC Farul pentru care Romeo Surdu a debutat cu gol.

Victorie la limită pentru ACS Poli Timişoara pe teren propriu cu Metaloglobus, rezultate normale înregistrându-se la Mioveni, la Brăila și pe terenul liderului Academica.