Liga 2: Meci de un gol la Arad. Șapte goluri și răsturnare de scor la MioveniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Nov 2019

Liga 2: Meci de un gol la Arad. Șapte goluri și răsturnare de scor la Mioveni

Într-un meci restanță din etapa a 11-a, pe gazonul sintetic al arenei Motorul din Arad UTA s-a impus la limită în fața Concordiei Chiajna.

Încărcat de tensiune după acuzațiile făcute zilele trecute de conducerea Bătrânei Doamne, jocul a fost decis de un penalty transformat de Romario Moise în minutul 7 acordat în urma unui fault al lui Obedeanu asupra lui Oroianu. Alternând perioadele de dominare cu cele de respiro, arădenii au primit o mână de ajutor chiar din partea adversarilor în minutul 62, atunci când Lucian Ion și-a lăsat coechipierii în inferioritate numerică după ce a primit direct cartonaș roșu pentru fault din postura de ultim apărător la lansarea pe contraatac a lui Buhăcianu. Ilfovenii au atacat chiar și în 9 oameni de câmp, dar nu au reușit egalarea și pleacă fără gol și fără punct de la Arad. Cu 21 de puncte Concordia ocupă locul 16, primul retrogradabil, în timp ce UTA își consolidează poziția la vârful clasamentului cu 38 de puncte.

Spectacol în ultima partidă a rundei cu numărul 19! Pe teren propriu, CS Mioveni a întors scorul pauzei și a câștigat partida contra celor de la Turris-Oltul Turnu Măgurele după un galop de sănătate în repriza secundă. Oaspeții au început bine, cu un gol înscris în minutul 7 de Silviu Pană, însă arbitrul Mihai Amorăriței îl elimină pe Juncănaru pentru al doilea cartonaș galben în minutul 30 și îi lasă în inferioritate numerică. Chiar și așa, teleormănenii își dublează avantajul după un penalty transformat de Voicu în minutul 34, dar lucrurile încep să meargă prost pentru ei odată cu autogolul lui Savin din minutul 38, o deviere nefericită a unui șut al lui Măzărache. Cursa pentru egalare a argeșenilor s-a încheiat în minutul 63 după golul lui Hergheligiu, apoi trei minute mai târziu Măzărache a mai provocat un autogol, nefericitul semnatar fiind de această dată Sălcianu dintr-o situație similară cu cea din minutul 38. Elevii lui Marius Stoica prind elan și fac 4-2 în minutul 78 prin Massaro, iar în minutul 80 italianul face dubla și stabilește scorul final.

CS Mioveni face 34 de puncte și se menține la patru lungimi în urma liderului, în timp ce Turris-Oltul rămâne pe locul 5 cu 29 de puncte.