Liga 2: ”Manita” ploieștenilor pe ”Ilie Oană”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Sep 2020

Liga 2: ”Manita” ploieștenilor pe ”Ilie Oană”

Etapa a 3-a se încheie cu o nouă partidă-spectacol cu 5 goluri înscrise. Pe ”Ilie Oană”, Petrolul a răpus Ripensia Timișoara și are acum 6 puncte urcând acum pe locul 4 cu un golaveraj de 10:2.

Elevii lui Viorel Moldovan au deschis scorul repede, în minutul 6, autor Mario Bartu cu un șut de la aproximativ 20 de metri la care portarul oaspeților, Dobre, a gafat inexplicabil. Ploieștenii și-au dublat avantajul până la pauză, în minutul 41 Roige reluând în plasă din apropiere o minge respinsă de Dobre în bară în urma unui șut al lui Vajushi. Partea a doua a jocului a fost la discreția ploieștenilor, care au mai înscris de trei ori prin Vajushi (min. 49), Saim (min. 85) și Diarra (min. 87) stabilind al doilea rezultat de 5-0 al etapei după cel de la Târgu Jiu.