Liga 2: Liderul se împiedică pe BegaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Apr 2017

Liga 2: Liderul se împiedică pe Bega

Juventus București a suferit pe terenul celor de la ASU Politehnica Timișoara a patra înfrângere din campionat și a doua consecutivă după cea din propriul fief cu UTA Bătrâna Doamnă. După un start fulminant, cu goluri în minutele 8 și 10 înscrise de Stancu pentru gazde și Chipirliu pentru lider, partida s-a decis în minutul 55 prin reușita lui Blănaru ce a adus trei puncte bănățenilor.

Dacă juventinii păstrează un avans de 10 puncte față de locul 2 chiar și după cei doi pași greșiți în ultimele etape, interesantă este lupta pentru locul al treilea, cel ce duce la baraj. FC Brașov și CS Mioveni au făcut pași falși și le permit celor de la Sepsi OSK să stea liniștiți pe ultima treaptă a podiumului și chiar să-și mărească avansul în cazul în care mâine izbutesc să obțină un succes pe terenul celor de la Balotești.

Echipa de sub Tâmpa a fost ținută în șah de Foresta, echipă ce leagă trei jocuri fără înfrângere, iar CS Mioveni a pierdut la Brăila cu Dacia Unirea. Cu o victorie la limită la Târgoviște, Chindia face 50 de puncte și se apropie de grupul cu pretenții la locul de baraj, în timp ce într-un alt meci al zilei Metalul Reșița și Academica Clinceni au remizat în Banat.

Programul și rezultatele etapei a 31-a sunt următoarele:

Marți, 25 aprilie

UTA Bătrâna Doamnă - Olimpia Satu Mare  2-1 (0-1)

Miercuri, 26 aprilie

ASU Politehnica Timișoara - Juventus București  2-1 (1-1)

Metalul Reșița - Academica Clinceni  1-1 (1-0)

Dacia Unirea Brăila - CS Mioveni  1-0 (0-0)

Foresta Suceava - FC Brașov  0-0 (0-0)

Chindia Târgoviște - Luceafărul Oradea  2-1 (2-0)

Joi, 27 aprilie

CS Balotești - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

CS Afumați stă. Prin retragerea echipei Unirea Tărlungeni după începerea returului, Dunărea Călărași câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partida programată.