Liga 2: Liderul se împiedică în Capitală. Festival pe litoralRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
17 Nov 2018

Liga 2: Liderul se împiedică în Capitală. Festival pe litoral

Partida de pe arena ”Gheorghe Hagi” din Constanța a fost cea în care s-a marcat astăzi cele mai multe goluri în jocurile etapei a 17-a a Ligii 2. Gazdele de la SSC Farul au luat cu asalt poarta celor de la Luceafărul Oradea și până la pauză conduceau cu 4-0 prin dubla fundașului Twumasi și reușitele lui Păun și Fotescu, pentru ca în minutul 53 să închidă tabela cu golul atacantului Jallow. Rezultatul îi apropie pe constănțeni la două puncte în urma bihorenilor, dar nu îi și scoate din zona retrogradării, ocupând în continuare locul 16 cu 16 puncte.

În urma ”rechinilor” se situează Ripensia cu 15 puncte, bănățenii reușind o remiză pe Ciarda Roșie cu CS Mioveni după ce la pauză oaspeții conduceau pe tabelă. Tot cu victorii s-au terminat și jocurile altor două formații din zona retrogradării, CS Balotești învingând la limită ASU Politehnica Timişoara, echipă care înregistrează a patra înfrângere succesivă, iar Dacia Unirea Brăila a întors tabela după pauză în jocul de pe teren propriu cu Daco-Getica Bucureşti.

Aerostarul lui Florin Bratu a încheiat seria de cinci rezultate pozitive cu o înfrângere la Clinceni, rezultat ce o duce pe Academica pe locul 3 cel puțin până la finalul jocului de mâine dintre Sportul Snagov și Universitatea Cluj. La finalul acestui meci ce opune ocupantele locurilor 4 și 5 se poate stabili un nou lider al clasamentului în cazul în care gazdele de la Sportul se vor impune la o diferență de patru goluri și vor depăși Chindia la golaveraj.

Târgoviștenii au pierdut două puncte prețioase astăzi într-o remiză albă pe terenul celor de la Metaloglobus, rezultat de care au profitat ”găzarii”, învingători în jocul de pe arena Electrica din Timișoara contra celor de la ACS Poli Timişoara prin golul înscris din penalty de Marinescu.

Într-un duel de mijlocul clasamentului, dar și un derby regional, Pandurii Târgu Jiu au depășit Energeticianul și i-au egalat pe petroșeneni la puncte.