Liga 2: Liderul pierde în propriul fiefDan Buia / SportPictures.eu
25 Sep 2016

Liga 2: Liderul pierde în propriul fief

O surpriză s-a consemnat în cele trei partide care au încheiat etapa a 9-a a Ligii 2. Lângă turnul Chindiei, liderul s-a împotmolit și a capotat pentru a doua oară în această ediție de campionat în fața oaspeților de la CS Mioveni.

Jucătorii pregătiți de Alexandru Pelici au avut o perioadă de grație în a doua jumătate a primei reprize și au înscris de două ori prin Vintilă (min. 30) după o lovitură de colț și Florescu (min. 41) la capătul unui contraatac încheiat cu un șut la colțul lung. Târgoviștenii au presat poarta lui Croitoru, însă atunci când acesta nu a putut face față situației a fost suplinit cu succes de colegii din defensivă, ca în faza din minutul 60 când Eduard Stoica a respins de pe linia porții. Cu acest rezultat CS Mioveni urcă pe locul 6 cu 18 puncte, iar Chindia rămâne cu 21 de puncte și coboară pe locul 3, la egalitate cu FC Brașov, dar cu golaveraj inferior.

Brașovenii au câștigat astăzi la pas pe terenul celor de la ACS Berceni, însă sunt la rândul lor depășiți în clasament de Juventus București, învingători pe terenul Dunării Călărași. A fost al șaptelea rezultat pozitiv al juventinilor, care au beneficiat de eliminarea din minutul 64 a lui Silviu Ilie și s-au detașat la 2-0, însă au tremurat după ce în minutul 71, la numai un minut distanță, gazdele au recuperat din handicap.