Liga 2: Încă nu s-a înscris în play-offRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Apr 2021

Liga 2: Încă nu s-a înscris în play-off

Dunărea Călărași și ASU Politehnica Timișoara au terminat fără gol cea de-a doua partidă din programul primei etape a play-off-ului Ligii 2.

Gazdele au dominat jocul și au pus presiune la poarta lui Hindrich, dar nu au putut să concretizeze pe tabelă. Popovici le putea da o mână de ajutor gazdelor în minutul 17 când a fost aproape de autogol, apoi Valentin Alexandru a trimis periculos cu capul pe poartă, dar Hindrich a respins în corner. Minutul 43 le-a adus gazdelor două șanse de gol la șutul din lovitură liberă trimis la rădăcina barei de la colțul scurt de Kanda și scos de Hindrich, apoi pe continuarea fazei Ciucur a tras puțin pe lângă stâlpul de la colțul lung.

Partea a doua a jocului începe cu o dublă intervenție în minutul 51 a portarului gazdelor, Began, la șutul lui Axente și reluarea pe respingere a lui Ivanovici, apoi în minutul 71 a fost rândul lui Hindrich să respingă șutul lui Cârstocea. Finalul de meci ridică tensiunea jocului, Manea este aproape de gol pentru bănățeni, dar balonul lovit cu capul nimerește transversala, apoi Valentin Alexandru i-a lăsat pe călărășeni în 10 după ce a luat al doilea cartonaș galben pentru proteste.

S-a încheiat 0-0, rezultat ce împiedică Dunărea să treacă pe prima poziție și menține statu quo-ul în clasament. Lucrurile pot fi schimbate la finele ultimei partide a rundei, programate marți la Miercurea Ciuc între FK Csikszereda și Rapid.