Liga 2: Hat-trick Blejdea și super-gol Alex PopRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Aug 2019

Liga 2: Hat-trick Blejdea și super-gol Alex Pop

Două meciuri, două victorii cu 3-0 în cea de-a doua zi a etapei cu numărul 2 a ligii secunde.

FC Argeș s-a impus pe arena din Ghermăneşti, acolo unde Sportul Snagov își dispută meciurile de pe teren propriu, toate cele trei reușite fiind semnate în partea a doua a jocului  de ”șeptarul” Andrei Blejdea în minutele 52, 73 și 77. Elevii lui Nicolae Dică au trecut astfel peste amărăciunea înfrângerii din prima etapă din Trivale suferită în fața Ripensiei și se pregătesc acum de derby-ul cu Universitatea Cluj.

”Șepcile roșii” au obținut la rândul lor astăzi o victorie de moral în partida cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu după înfrângerea din urmă cu o săptămână de la Reșița. Exilați temporar la Târgu Mureș, clujenii au deschis scorul în minutul 35 cu un gol de generic al lui Alexandru Pop, șut de la centrul terenului respins de portarul oaspeților sub transversală. Pop a reușit dubla cinci minute mai târziu cu un șut plasat de la 16 metri, iar Goga a închis tabela cu un șut în cros în minutul 56.

Etapa se încheie mâine cu jocul de la Ploiești dintre Petrolul şi UTA Arad, două echipe învingătoare în meciurile disputate în prima etapă.