Liga 2: Goluri multe în prima zi a etapei a 9-aRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Oct 2020

Liga 2: Goluri multe în prima zi a etapei a 9-a

Apetit ofensiv pentru combatantele din partidele de astăzi ale etapei a 9-a a Ligii 2.

Câte cinci goluri s-au înscris la Bacău și la Turnu Măgurele, victoriile aparținând însă în primul caz oaspeților și în cel de-al doilea gazdelor. Fotbal Comuna Recea a plecat învingătoare de la Bacău după ce gazdele au deschis scorul în minutul 4 și maramureșenii au dus tabela la 1-3 în minutul 62, în timp ce Turris-Oltul a rezolvat partida cu CSM Reșița în primele 45 de minute beneficiind și de superioritate numerică din minutul 21.

O remiză cu patru goluri s-a înregistrat la Slobozia în derby-ul regional pe care Unirea l-a disputat cu Dunărea Călărași, oaspeții conducând în două rânduri pe tabelă. Metaloglobus a câștigat la București cu FK Csikszereda prin golul înscris în minutul 89 de Claudiu Herea și, neînvinsă, preia șefia clasamentului. Tot cu o victorie la limită și cu același scor, dar obținută în deplasare, au încheiat etapa Ripensia și Farul. În deplasarea de la Târgu Jiu cu Pandurii, bănățenii au beneficiat de un penalty în minutul 89, transformat de Sîrbu, în timp ce ”rechinii” au smuls victorie la Chiajna tot în penultimul minut al timpului regulamentar prin Banyoi la capătul unei îndelungi faze de atac.

ASU Politehnica a învins la Timişoara pe CSM Slatina și urcă pe locul 3 cu 17 puncte, același număr ca și FC U Craiova, oltenii urmând să evolueze mâine în capul de afiș al etapei pe terenul celor de la Petrolul Ploiești.

Iată programul etapei a 9-a:

Sâmbătă, 24 octombrie

Aerostar Bacău - Fotbal Comuna Recea  2-3 (1-2)

ASU Politehnica Timişoara - CSM Slatina  1-0 (1-0)

Metaloglobus București - FK Csikszereda Miercurea Ciuc  2-1 (1-0)

Pandurii Târgu Jiu - Ripensia Timişoara  1-2 (1-1)

Turris-Oltul Turnu Măgurele - CSM Reşiţa  4-1 (4-1)

Unirea Slobozia - Dunărea Călăraşi  2-2 (1-1)

Concordia Chiajna - Farul Constanţa  1-2 (0-0)

Duminică, 25 octombrie

Petrolul Ploieşti - FC U Craiova

Luni, 26 octombrie

CS Mioveni - Universitatea Cluj

Rapid București stă.

Partida SCM Gloria Buzău - Viitorul Pandurii Târgu Jiu a fost amânată din cauza apariției a 9 cazuri de COVID-19 în lotul formației gorjene.