Liga 2: Giuleștenii strică pregătirile arădenilor de a sărbători promovareaCiprian Petcut / SportPictures.eu
26 Iul 2020

Liga 2: Giuleștenii strică pregătirile arădenilor de a sărbători promovarea

Etapa a 4-a, penultima a play-off-ului Ligii 2 a debutat la Arad cu partida dintre UTA și Rapid, una cu o importanță foarte mare pentru formația gazdă.

Aflată pe prima poziție a clasamentului cu 29 de puncte, UTA avea nevoie de cel puțin un punct pentru a-și asigura matematic promovarea pe prima scenă și lucrurile păreau a se îndrepta pe făgașul dorit după ce în minutul 38 Miculescu a deschis scorul după o fază confuză în care balonul șutat de Ioniță a fost deviat de portarul Popa în bară, iar Iacob a preferat să protejeze balonul în loc să-l degajeze și astfel i-a făcut un cadou arădeanului.

Aceasta a fost cea mai animată fază a primei reprize, însă partea a doua a jocului a fost mult mai tensionată. O lovitură liberă executată în minutul 57 de Goge a pus balonul pe fruntea lui Mallo, care nu a ratat din interiorul careului mic cu toată opoziția lui Melinte și a restabilit egalitatea. Încă lucrurile stăteau bine pentru gazde, dar în minutul 78 o nouă fază fixă, un corner, a dus la înscrierea golului 2 al giuleștenilor. Sefer a fost cel care a executat pentru același Facundo Mallo, care de această dată l-a învins pe Melinte într-un duel la sol și a lovit balonul cu genunchiul pentru a-l învinge pe portarul Iacob.

Cu toată susținerea suporterilor arădeni, prezenți în număr mare în apropierea stadionului pentru a-și susține echipa, UTA nu a mai reușit nimic pe final de meci și Rapidul ia 3 puncte mari. Urcată temporar pe locul 3 cu 24 de puncte, formația giuleșteană mai are de jucat un singur meci, cu Turris-Oltul în Regie, și speră acum la un joc al rezultatelor favorabil.

Clasamentul arată în felul următor:

1. UTA Arad                                        4              1              1              2              7-7          29 pct.

2. Turris Oltul Turnu Măgurele              3              1              2              0              4-3          25

3. Rapid                                             4              1              2              1              3-3          24

4. CS Mioveni                                     3              1              1              1              3-4          24

5. Campionii FC Argeş                        3              1              1              1              4-4          23

6. Petrolul Ploieşti                              3              0              3              0              1-1          22