Liga 2: Giuleștenii, dezlănțuiți în RegieSportPictures.eu
16 Nov 2019

Liga 2: Giuleștenii, dezlănțuiți în Regie

Rapid a scurtcircuitat Pandurii cu trei goluri înscrise în interval de 6 minute și a încheiat en fanfare partida disputată pe arena din Regie în cadrul etapei cu numărul 18 a Ligii 2. Hlistei a deschis scorul în minutul 8, apoi a urmat o cascadă de ocazii la poarta gorjenilor semnate de Sefer, Roskopf, Labeau și Mallo, doar portarul Cotolan și bara transversală au făcut ca scorul să nu ia proporții până la pauză. Seria de ratări din prima repriză a fost compensată de trei reușite venite una după alta la jumătatea părții secunde. Drăghiceanu (min. 66), Hlistei (min. 69) și Labeau (min. 72) au penalizat defensiva precară a oaspeților și au stabilit scorul final.

În valea Domanului, Ripensia nu a întâmpinat probleme în jocul cu CSM Reșița, în fața căreia s-a distanțat la 2-0 prin golurile lui Chera (min. 38) și Voinea (min. 70), gazdele izbutind să reducă din diferență în ultimul minut de joc prin Banac. Cu 22 de puncte, Ripensia egalează în clasament pe Viitorul Pandurii, formație care a izbutit să obțină doar o remiză în partida disputată pe Municipalul din Târgu Jiu cu ciucanii de la FK Csikszereda, însă rămâne în urma Gloriei Buzău. Elevii lui Ilie Stan s-au impus în arena din Crâng în fața Dunării Călărași și au urcat la cota 23, cu un punct mai puțin decât ASU Politehnica, învingătoare scontată în fața celor de la Sportul Snagov, penultima clasată.

Ultima partidă a zilei, FC Argeş - Petrolul Ploieşti a fost reprogramată pentru duminică, ora 12:00, din cauza ceții.