Liga 2: Gazdele suferă în Vinerea MareSebastian Tataru / SportPictures.eu
06 Apr 2018

Liga 2: Gazdele suferă în Vinerea Mare

Patru victorii ale oaspeților și o remiză s-au înregistrat astăzi în cele șase partide programate în etapa a 28-a. Primele două clasate s-au impus la scor de forfait pe terenurile unor formații de la polul opus al clasamentului și au mărit distanța ce le desparte de Chindia Târgoviște.

Dunărea Călărași și-a respectat statutul de lider și a eliminat orice dubiu în privința câștigătoarei partidei de la Motru cu Pandurii Tg Jiu încă din prima repriză. Valentin Munteanu în minutul 15 și Valentin Alexandru în minutul 39 au punctat pentru elevii lui Dan Alexa, scorul final fiind stabilit de Valentin Alexandru după un contraatac-școală și un assist al autorului primului gol. Pe stadionul Areni, AFC Hermannstadt a trecut de Foresta cu același scor, punctele oaspeților fiind reușite de Radu Crişan (min. 38), Cosmin Neagu (min. 63) și Ştefan Blănaru (min. 82).

Celelalte victorii în deplasare au fost reușite de CS Mioveni și CS Baloteşti. Echipa argeșeană s-a impus la Sânmartin în fața celor de la Luceafărul Oradea cu un gol din fază fixă înscris în ultimul minut al primei reprize și își consolidează poziția a cincea a clasamentului. Ilfovenii au punctat la Miroslava imediat după pauză prin Neagu, iar Ovidiu Herea a dus scorul la 2-0 în minutul 83, reușita din prelungiri a lui Izmană nefiind suficientă pentru gazde în efortul lor de a reclama remiza. Cu cele trei puncte, CS Balotești trece de linia retrogradării, în timp ce echipa ieșeană rămâne pe locul 16, retrogradabil.

O remiză cu 6 goluri au oferit Ripensia și Academica Clinceni pe stadionul Ciarda Roșie din Timișoara. Oaspeții au deschis scorul, dar bănățenii au întors rezultatul până la pauză, apoi în partea a doua a meciului academicienii au reușit să egaleze în două rânduri până la jumătatea reprizei.

Unicul succes al gazdelor aparține celor de la ASU Politehnica Timişoara, bănățenii înscriind două goluri în primul sfert de oră oaspeților de la CS Afumaţi. Până la pauză ilfovenii au redus din diferență, însă ritmul jocului a trenat în al doilea mitan și scorul înregistrat după primele 45 de minute s-a consemnat și la final.

Iată rezultatele etapei a 28-a:

Joi, 5 aprilie

Sportul Snagov - FC Argeş  1-2 (0-1)

Dacia Unirea Brăila - Chindia Târgovişte  1-0 (1-0)

Vineri, 6 aprilie

Ripensia Timişoara - Academica Clinceni  3-3 (2-1)

Luceafărul Oradea - CS Mioveni  0-1 (0-1)

Ştiinţa Miroslava - CS Baloteşti  1-2 (0-0)

Pandurii Târgu Jiu - Dunărea Călăraşi  0-3 (0-2)

ASU Politehnica Timişoara - CS Afumaţi  2-1 (2-1)

Foresta Suceava - AFC Hermannstadt  0-3 (0-1)

Formațiile ASA Târgu Mureş și Olimpia Satu Mare s-au retras din campionat, prin urmare Metaloglobus Bucureşti și UTA Arad câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate în această etapă.