Liga 2: Găzarii cu ratările, arădenii cu golurileSportPictures.eu
12 Aug 2019

Liga 2: Găzarii cu ratările, arădenii cu golurile

Meci de foarte bună factură pe ”Ilie Oană”, dar cu final nefericit pentru gazdele de la Petrolul. În epilogul etapei, UTA s-a impus la scor de forfait la Ploiești grație unui penalty, unui portar în zi mare și a două goluri pe final de meci atunci când elevii lui Flavius Stoican erau cu garda jos.

Gazdele au fost la cârma jocului, dar eforturile lor au fost subminate de un penalty cu care au fost penalizați în minutul 35 la un henț al lui Marinescu. Ciprian Rus a transformat și i-a dus pe arădeni în avantaj pe tabelă, obligându-i pe ploieșteni să își dubleze eforturile în repriza secundă.

Egalarea putea surveni în minutul 50, dar balonul trimis de Ianis Stoica a lovit rădăcina barei din dreapta lui Iacob, portarului arădenilor fiind luat la țintă de Arnăutu zece minute mai târziu când a avut inspirația să rămână pe linia porții, iar în minutul 84 a avut o intervenție de zile mari la șutul lui Bărboianu, o robinsonadă ce a scos balonul în corner de lângă bara din dreapta sa. Un minut mai târziu Iacob scoate un șut la colțul scurt al lui Arnăutu și ocaziile se răzbună pe final de meci. În minutul 90 Buhăceanu a sprintat cu balonul la picior din propria treime până în careul gazdelor și l-a învins pe Avram cu un șut pe jos, apoi patru minute mai târziu Lorenzi fructifică o nouă acțiune de contraatac și a stabilit scorul final, 0-3.

Cu golaveraj 6-0, arădenii trec pe prima poziție și vor evolua etapa viitoare acasă cu FK Csikszereda Miercurea Ciuc, în timp ce Petrolul va încerca să recupereze punctele pierdute în deplasarea de la Călărași.