Liga 2: ”Găzarii”, atomizați după pauză la ClujFlaviu Buboi / SportPictures.eu
20 Sep 2019

Liga 2: ”Găzarii”, atomizați după pauză la Cluj

Etapa a 8-a a Ligii 2 a început în forță cu un meci cu rivalități ce transced nivelul eșalonului în care evoluează cele două formații. Pe Cluj Arena, Universitatea revenea după patru meciuri pierdute consecutiv și primea vizita Petrolului Ploiești, echipă ce nu pierduse în deplasare în această ediție de campionat.

Elevii lui Flavius Stoican au avut cele mai mari ocazii ale primei reprize prin Blănaru (min. 3 și 25) și au fost îndreptățiți să ceară un penalty la hențul lui Florescu din minutul 15, însă în partea a doua situația s-a schimbat radical. Gavra a deschis scorul în minutul 51 cu un șut de la 20 de metri, primul al gazdelor pe spațiul porții ploieștene, apoi Florescu a mărit avantajul din penalty în minutul 76. După ce Stoican a fost trimis în tribună pentru proteste la faza penalty-ului, ploieștenii rămân în 10 pe teren în urma eliminării lui Marinescu în minutul 78, pe fondul superiorității numerice ”șepcile roșii” înscriind încă de două ori. Taub a făcut 3-0 în minutul 85, iar Burghele a stabilit scorul final în primul minut al prelungirilor.

Succesul categoric îi extrage pe clujeni din zona locurilor retrogradabile, în timp ce Petrolul pierde contactul cu podiumul competiției, rămânând la patru lungimi de CS Mioveni, ocupanta locului 3.