Liga 2: Galop de sănătate la AradRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Mar 2017

Liga 2: Galop de sănătate la Arad

În ultima partidă a rundei cu numărul 23, UTA Bătrâna Doamnă a învins fără drept de apel ultima clasată Metalul Reșița și a revenit pe locul 2, loc direct promovabil.

A fost o partidă la îndemâna elevilor lui Laurențiu Roșu în care a ieșit la rampă Adrian Petre, autor al trei reușite pe tabelă. Hattrick-ul a fost ”stricat” de colegul său Alexandru Radu care a ”spart” seria de goluri deschisă de reușita din minutul 5 a vârfului de atac la capătul unei acțiuni de contraatac. Radu și-a trecut în cont golul din minutul 12, înscris cu o lovitură de cap înșelătoare, 2-0 fiind și scorul pauzei.

La câteva minute de la reluare Adrian Petre a făcut dubla cu un lob de efect din interiorul careului, apoi cu 7 minute înainte de finalul partidei închide tabela cu un gol înscris la capătul unei acțiuni în viteză după o centrare în careu a lui Vîlceanu.

Cu 42 de puncte, UTA Bătrâna Doamnă trece pe locul 2 în fața celor de la Sepsi care au cu un punct mai puțin, dar și un meci mai puțin disputat.

Programul și rezultatele etapei a 23-a sunt următoarele:

Sâmbătă, 4 martie

CS Baloteşti - Foresta Suceava  2-0 (0-0)

Chindia Târgovişte - FC Academica Clinceni  3-1 (2-0)

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - CS Afumaţi  3-0 (1-0)

Juventus Bucureşti - Luceafărul Oradea  2-1 (2-1)

Dunărea Călăraşi - FC Braşov  1-1 (1-1)

ASU Politehnica Timişoara - Dacia Unirea Brăila  1-1 (1-1)

Luni, 6 martie

UTA Bătrâna Doamnă - Metalul Reşiţa  4-0 (2-0)

Olimpia Satu Mare stă. Echipele Șoimii Pâncota și ACS Berceni s-au retras pe parcursul turului de campionat, iar Unirea Tărlungeni și CSM Râmnicu Vâlcea s-au retras după începerea returului. Partida Unirea Tărlungeni - CS Mioveni este omologată cu scorul de 3-0 pentru argeșeni.