Liga 2: Foresta învinge în ZăvoiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
17 Sep 2016

Liga 2: Foresta învinge în Zăvoi

Caravana Ligii 2 a ajuns la etapa a șaptea, una fără rezultate surpriză. Ieri, în partida-prolog, Juventus București i-a învins la scor de neprezentare pe academicienii din Clinceni, rezultat ce a urcat echipa condusă de Daniel Oprița și Marin Barbu pe primul loc al clasamentului în timp real.

Sucevenii de la Foresta au dat lovitura în Zăvoi, duelul tehnicienilor Jerry Gane și Cristian Popovici a fost câștigat de cel din urmă cu ajutorul nesperat al portarului celor de la CSM Râmnicu Vâlcea. La scorul de 0-0 în minutul 65 Muțiu a încercat să-și pună echipa pe contraatac, dar a degajat până la 30 de metri de propria poartă direct în picioarele lui Dimitriu, care l-a executat cu un lob perfect. Jucătorul Forestei l-a mai învins o dată în ultimul minut de joc, cu un șut la colțul lung din interiorul careului și a trimis echipa vâlceană în zona retrogradării. Cu 15 puncte, unul mai puțin decât Juventus, sucevenii s-au instalat pe poziția a patra a clasamentului.

Imediat în spatele lor, UTA Bătrâna Doamnă a trecut peste dezamăgirea înfrângerii în prelungiri din etapa trecută de la Brașov și a făcut golaveraj cu vecinii din județ, Șoimii aflați acum doar în stadiul de pui. La Satu Mare, Olimpia a trecut de Sepsi mai greu decât o arată scorul, cu două goluri înscrise în ultimele 8 minute, CS Mioveni a remizat la Balotești, în timp ce la Călărași jucătorii pregătiți de Adrian Mihalcea au alergat 88 de minute pentru a înscrie golul victoriei cu CS Afumați.

Unirea Tărlungeni a cedat toate punctele pe teren propriu vizitatorilor de la Luceafărul, diferența fiind făcută de orădeni dintr-un penalty dictat pentru un henț. În duelul echipelor din subsolul clasamentului Metalul Reșița a învins pe terenul celor din Berceni după ce la pauză conducea cu 2-0. În ultimul meci al zilei de sâmbătă, ASU Politehnica Timișoara și FC Brașov au terminat la egalitate, rezultat ce duce echipa de sub Tâmpa pe locul secund.

Mâine are loc ultimul meci al etapei în care Chindia Târgoviște și Dacia Unirea Brăila se vor lupta în cetatea Chindiei pentru cele trei puncte care le pot propulsa pe un loc al podiumului clasamentului.