Liga 2: Florin Costea face diferența la BrăilaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Sep 2016

Liga 2: Florin Costea face diferența la Brăila

Ieri și astăzi s-au desfășurat meciurile etapei a opta, intermediară, a Ligii 2 în care performera a fost CSM Râmnicu Vâlcea. Echipa condusă de pe margine de Jerry Gane a provocat a doua înfrângere succesivă brăilenilor de la Dacia Unirea după cea suferită în prologul etapei anterioare pe terenul liderului Chindia. Cel care a răpus Dacia Unirea pe propriul teren a fost Florin Costea, autor al unei execuții de efect ce a catapultat balonul din marginea careului de 16 metri lângă stâlpul porții brăilene.

Chindia s-a impus pe terenul celor de la Metalul Reșița cu două goluri înscrise în șase minute și rămâne pe primul loc cu o singură înfrângere consemnată. Juventus o secondează la două lungimi, cu 19 puncte întregite de victoria la limită din Capitală contra celor de la Olimpia. Podiumul este completat de FC Brașov, echipa de sub Tâmpa făcând spectacol în primele 25 de minute ale partidei cu FC Balotești, după care au redus motoarele.

UTA Bătrâna Doamnă a tranșat în deplasare derby-ul regional cu Luceafărul, în timp ce Foresta a fost stopată din seria de victorii consecutive de Academica Clinceni. După cinci succese, sucevenii erau foarte aproape de al șaselea conducând cu 3-1 până în minutul 89, dar gazdele au înscris în două rânduri și au păstrat un punct pe terenul de la marginea Bucureștiului.

La Mioveni, gazdele au trecut lejer de ACS Berceni, la fel ca și la Sfântu Gheorghe, unde Dunărea Călărași nu a putut opune rezistență celor de la Sepsi. Remiză la Afumați, cu Unirea Tărlungeni revenind de două ori pe tabelă, ultima dată chiat în ultimul minut al partidei, și victorie scontată a timișorenilor la Pâncota.