Liga 2: Echipele din Capitală remizează la ChiajnaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Sep 2019

Liga 2: Echipele din Capitală remizează la Chiajna

Rapid și Metaloglobus au remizat fără gol pe stadionul Concordia din Chiajna într-un meci în care giuleștenii au avut superioritate numerică încă din minutul 14.

Nedelcovici, portarul gazdelor a ieșit și a boxat balonul în afara careului propriu la lobul lui Roskopf, drept urmare arbitrul Robert Avram l-a eliminat după ce inițial îi acordase cartonaș galben. Introdus în poartă de antrenorul Marius Măldărășanu, Gavrilaș a fost eroul celor de la Metaloglobus blocând toate mingile trimise pe spațiul porții sale, așa cum a fost lobul lui Crețu din minutul 25. Gazdele au avut la rândul lor o ocazie importantă prin Oancea în minutul 60, dar tabela s-a păstrat imaculată până la final.

Cu punctul obținut, Rapid face 17 și trece pe locul 4, dar ratează șansa de a egala la puncte formațiile de pe locurile 2 și 3, UTA și respectiv Gloria Buzău, în timp ce Metaloglobus face 14 puncte și rămâne pe locul 7.

În cealaltă partidă a zilei, Ripensia a revenit după ce a fost condusă la pauză de Sportul Snagov și a câștigat scontat la o diferență de goluri liniștitoare, 3-1. A fost al treilea gol înscris în 9 etape de ilfoveni, etapa viitoare ”lanterna roșie” urmând a se deplasa pe litoral, iar adversara ei de astăzi va evolua pe Cluj Arena în compania ”șepcilor roșii”.