Liga 2: Duș rece la Turnu SeverinSportPictures.eu
10 Oct 2020

Liga 2: Duș rece la Turnu Severin

Doar patru meciuri s-au disputat astăzi în cadrul etapei a 7-a a Ligii 2.

La Slobozia, Unirea a învins Ripensia prin golurile lui Adăscăliței (min. 24) și Moldovan (min. 35) și după ce leagă două victorii consecutive urcă pe locul 8 cu 10 puncte. Metaloglobus a remizat fără gol pe teren propriu cu CSM Reșița. CS Mioveni a făcut diferența la Chiajna prin golul înscris din penalty de Bogdan Rusu în minutul 45 în condițiile în care evolua în inferioritate din minutul 37 după ce Burnea fusese eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

În ultimul meci al zilei, la Turnu Severin FC U Craiova a făcut instrucție cu Rapid în primele 45 de minute, juveții punctând de trei ori prin Diallo (min. 7), Negru (min. 22) și Bălan (min. 45+1). Robert Răducanu a mărit avantajul gazdelor în minutul 50, Bălan a făcut ”dubla” în minutul 73 și a stabilit scorul final, 5-0, unul care îi aduce un strop de liniște antrenorului Nicolo Napoli. FC U Craiova se distanțează la vârful clasamentului cu 17 puncte, cu 4 mai multe decât Rapid.

Partidele ASU Politehnica Timişoara - Dunărea Călăraşi, Aerostar Bacău - Viitorul Pandurii Târgu Jiu, SCM Gloria Buzău - FK Csikszereda Miercurea Ciuc nu s-au disputat din cauza apariției unor cazuri de COVID-19 în loturile echipelor ASU Politehnica Timişoara, Aerostar Bacău și FK Csikszereda Miercurea Ciuc, meciurile urmând a fi reprogramate. Partida Pandurii Târgu Jiu - Farul Constanţa s-a amânat în urma anunțului FRF de a exclude echipa gorjeană din campionat, însă Pandurii au obținut la TAS anularea deciziei federale.