Liga 2: Dunărea și Chindia, victorii la limităRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Apr 2018

Liga 2: Dunărea și Chindia, victorii la limită

Dunărea Călărași a învins Luceafărul Oradea și a mai depășit un obstacol în cursa pentru câștigarea Ligii 2. Jucătorii de la malul Dunării au plecat cu toate cele trei puncte de la Sânmartin salvați de un gol înscris în minutul 78 de Bodo Kanda din lovitură liberă în momentul în care erau în inferioritate numerică. Până atunci cele două formații au înscris câte o dată din penalty, oaspeții în minutul 4, iar orădenii în minutul 58.

Elevii lui Dan Alexa au acumulat 80 de puncte, cu trei mai multe decât AFC Hermannstadt, iar pe locul 3, cel care duce la barajul de promovare, Chindia are 65 de puncte. Târgoviștenii au înscris un singur gol cu Academica Clinceni, îndeajuns pentru a obține victoria ce mărește la 7 puncte ecartul față de FC Argeș, piteștenii urmând a încheia etapa marți pe teren propriu cu CS Mioveni.

Iată programul etapei a 32-a:

Sâmbătă, 28 aprilie

Sportul Snagov - Metaloglobus Bucureşti  2-0 (1-0)

Ripensia Timişoara - CS Afumaţi  2-1 (0-1)

Ştiinţa Miroslava - UTA Arad  1-2 (0-1)

Dacia Unirea Brăila - AFC Hermannstadt  0-6 (0-1)

ASU Politehnica Timişoara - Pandurii Târgu Jiu  1-1 (1-0)

Duminică, 29 aprilie

Luceafărul Oradea - Dunărea Călăraşi  1-2 (0-1)

Chindia Târgovişte - Academica Clinceni  1-0 (1-0)

Marţi, 1 mai

FC Argeş - CS Mioveni

Formațiile ASA Târgu Mureş și Olimpia Satu Mare s-au retras din campionat, prin urmare CS Baloteşti și Foresta Suceava câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate în această etapă.