Liga 2: Dunărea câștigă în prologul etapeiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Apr 2017

Liga 2: Dunărea câștigă în prologul etapei

O etapă întinsă pe patru zile, runda cu numărul 29 a Ligii 2 a debutat astăzi la Călărași cu partida dintre Dunărea și Olimpia Satu Mare.

Gazdele au rezolvat problema învingătoarei încă din prima repriză prin golurile înscrise în minutul 23 de Pușcaș cu o lovitură de cap și în minutul 28 de Danciu, tot cu o lovitură de cap, de această dată pe spate și balonul a lovit bara înainte de a intra în plasă. După pauză gazdele au jucat pe mod economic și au gestionat avantajul.

Aceasta este a cincea înfrângere consecutivă a sătmărenilor, echipă care a renunțat la lupta pentru promovare și plutește ”între ape” pe locul 7 cu 41 de puncte. Dunărea Călărași își face conștiincioasă treaba și cu a treia victorie în ultimele 5 partide urcă pe locul 9 cu 35 de puncte.

Mâine are loc una dintre cele mai interesante partide ale etapei, la Târgoviște Chindia prmind vizita echipei de pe locul al treilea, FC Brașov, pentru un joc ce poate complica mai mult lupta pentru locul de baraj.

Programul și rezultatele etapei a 29-a sunt următoarele:

Miercuri, 12 aprilie

Dunărea Călărași - Olimpia Satu Mare  2-0 (2-0)