Liga 2: Dramă sub TâmpaBogdan Balas / SportPictures.eu
02 Mai 2017

Liga 2: Dramă sub Tâmpa

FC Brașov a ratat încă o ocazie de a se apropia de podium și rămâne la trei puncte în spatele locului 3 după înfrângerea suferită astăzi pe teren propriu în partida cu Dacia Unirea Brăila.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 19 după o lansare lungă ce l-a găsit pe Pușcașu liber la limita careului brașovenilor, portarul Iacob a ieșit neinspirat și a fost depășit cu ușurință de atacantul brăilean care a înscris apoi în poarta goală. Chitoșcă aduce egalarea în penultimul minut al primei reprize cu un șut în cros din interiorul careului și speranțele jucătorilor pregătiți de Cornel Țălnar renășteau. Totul s-a năruit odată cu greșeala portarului brașovean Căucă din minutul 69, care a respins în față un șut din afara careului și i-a permis lui Roșoagă să îi fure balonul de sub mănuși și să înscrie în poarta goală.

Cu victoria de astăzi, Dacia Unirea Brăila face 46 de puncte și urcă pe locul 7, la două locuri de FC Brașov care are 53 de puncte.

Rezultatele etapei a 32-a sunt următoarele:

Sâmbătă, 29 aprilie

Olimpia Satu Mare - ASU Politehnica Timișoara  1-1 (1-1)

CS Afumați - Chindia Târgoviște  2-1 (0-1)

CS Mioveni - Metalul Reșița  5-1 (2-0)

Duminică, 30 aprilie

Juventus București - CS Balotești  3-1 (1-1)

Dunărea Călărași - UTA Bătrâna Doamnă  1-0 (1-0)

Marți, 2 mai

FC Brașov - Dacia Unirea Brăila  1-2 (1-1)

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și Foresta Suceava stau. Prin retragerea echipelor Unirea Tărlungeni și CSM Râmnicu Vâlcea după începerea returului, echipele Academica Clinceni și respectiv Luceafărul Oradea câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate.