Liga 2: Doar remiză pe teren propriu pentru PetrolulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Mar 2019

Liga 2: Doar remiză pe teren propriu pentru Petrolul

Petrolul Ploiești nu le-a putut oferi suporterilor o victorie în primul meci al primăverii pe ”Ilie Oană”, dar partida contra celor de la Metaloglobus a fost una spectaculoasă.

Aflat acum în formația din Capitală, fostul component al ”găzarilor” Claudiu Herea a deschis scorul în minutul 4 după o pasă neinspirată la portar a lui Pușcaș și o bâlbă a lui Brînză. După mai puțin de 10 minute Marinescu readuce egalitatea din penalty-ul acordat pentru faultul lui Lungu asupra lui Robert Moldoveanu. Portarul gazdelor a gafat din nou în finalul reprizei atunci când a fost surprins ieșit mult dintre buturi de pasa înapoi a lui Sarris, dar a fost salvat de bara din dreapta sa. Jocul a fost pe tot parcursul lui unul alert, cu un ritm net superior Ligii 2, dar din păcate golurile nu au mai apărut, astfel încât partida s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Cu punctul obținut, Metaloglobus face 25 și se mai depărtează un pas de zona retrogradării, în timp ce Petrolul face 49 și rămâne la diferență minimă de ocupanta ultimului loc de pe podium, Chindia Târgoviște, pe terenul căreia se va deplasa sâmbăta viitoare.