Liga 2: Doar remiză la inaugurarea nocturneiBogdan Balas / SportPictures.eu
27 Sep 2019

Liga 2: Doar remiză la inaugurarea nocturnei

Primul meci disputat în nocturnă pe teren propriu de FK Csikszereda s-a încheiat indecis, ciucanii terminând 1-1 cu Universitatea Cluj.

Cele două formații care au deschis etapa a 9-a a Ligii 2 au disputat în urmă cu trei zile partidele lor din șaisprezecimile de finală ale Cupei României, gazdele pierzând la Buzău cu echipa de Liga 3 Metalul, în timp ce ”șepcile roșii” s-au impus pe ”Ion Oblemenco” în prelungirile jocului cu FC U Craiova. Elevii lui Valentin Suciu, fostul antrenor al celor de la Sepsi OSK Sf. Gheorghe, au sperat la o victorie la finele acestui meci cu caracter festiv la care în tribune a fost prezent și președintele FRF, Răzvan Burleanu, și au făcut un pas în acest sens în minutul 65, atunci când Magyari a modificat tabela cu un șut din interiorul careului la vinclul de la colțul lung. Putea fi 2-0 în minutul 74, dar Dur-Bozoancă a salvat in extremis șutul lui Kalma, însă două minute mai târziu oaspeții au egalat prin Crăciun, autor al unei lovituri de cap imparabile din careul mic în urma unei lovituri libere.

Așadar, remiza de astăzi este a treia veste bună pentru fanii ”șepcilor roșii” în această săptămână după calificarea în optimile Cupei României și meciul câștigat la ”masa verde” cu Dunărea Călărași, partidă pierdută cu 2-3 în teren. Cu 10 puncte, Universitatea Cluj staționează pe locul 12, în timp ce ciucanii fac 9 puncte și la rândul lor își păstrează poziția a 14-a în ierarhie.