Liga 2: Dispute interesante în zona retrogradăriiFlorin Alboiu / SportPictures.eu
20 Apr 2019

Liga 2: Dispute interesante în zona retrogradării

Apropierea finalului campionatului face ca partidele din Liga 2 să aibă o încărcătură suplimentară și să fie mult mai strânse. Jocurile de astăzi au consemnat trei remize și cinci victorii la limită, dintre care un succes al oaspeților.

Acesta a fost obținut de ASU Politehnica în duelul cu concitadina Ripensia, cele trei puncte îndepărtând formația suporterilor de zona minată. Apele din subsolul clasamentului au fost învolburate de succesul celor de la Daco-Getica pe teren propriu cu FC Argeș, cu 33 de puncte formația din Colentina menținându-se la diferență minimă de Energeticianul, formație clasată deasupra liniei retrogradării.

Gruparea din Petroșani a plecat cu un punct de pe terenul penultimei clasate ACS Poli Timișoara, bănățenii aflându-se acum la 11 puncte diferență de poziția de salvare. Tot un meci egal s-a înregistrat la Balotești, Luceafărul Oradea fiind echipa care a blocat formația ilfoveană și i-a năruit speranțele de salvare, o lovitură serioasă fiind primită și de cei de la Aerostar. Formația băcăuană a pierdut la potou partida de pe litoral cu SSC Farul după ce a condus la pauză. Păun s-a dovedit încă o dată salvatorul ”rechinilor” cu un gol înscris în al patrulea minut de prelungiri ce urcă formația de pe litoral până pe locul 13 cu 36 de puncte. Trupa lui Florin Bratu simte gustul amar al înfrângerii în prelungiri după ce etapa trecută au savurat victoria în aceleași condiții și acum staționează pe locul 17 cu 29 de puncte.

La vârful clasamentului, Academica a câștigat prin golul lui Buziuc din minutul 73 partida de pe teren propriu cu Metaloglobus și își menține ritmul ce o duce către prima ligă, Sportul Snagov a întors rezultatul cu tripla lui Ioniță după ce era condusă cu 0-2 de Pandurii, iar Chindia a luat un punct la Arad prin golul lui Leca din minutul 80 după o gafă imensă a portarului gazdelor.