Liga 2: Decizii pe finalMircea Rosca / SportPictures.eu
19 Sep 2015

Liga 2: Decizii pe final

Etapa a 4-a a Ligii 2 a avut multe rezultate decise în minutele de final ale partidelor. La Buzău rapidiștii au obținut victoria în minutul 90 după ce deschiseseră scorul în prelungirile primei reprize și fuseseră egalați în minutul 85, în timp ce la Balotești au obținut remiza in extremis cu o reușită în al treilea minut de prelungiri ale partidei. Cu acest rezultat, călărășenii au făcut 8 puncte și au ratat ocazia de a trece pe prima poziție a ierarhiei seriei I. Pe litoral, Farul a decis soarta partidei în ultimele 10 minute, reușind trei goluri imediat ce adversarii au rămas în 10. Bercenarii au cedat în fața brăilenilor, care împart primele două poziții ale clasamentului la egalitate de puncte cu Rapid, iar băcăuanii s-au impus la limită pe teren propriu cu rapidiștii suceveni. La Galați, Oțelul a inaugurat noile echipamente cu o victorie în fața Bucovinei.

Rezultatele complete ale seriei I:

Farul Constanţa - FC Academica Clinceni  4-1 (1-0)

SC Bacău - Rapid CFR Suceava  1-0 (0-0)

Oţelul Galaţi - Bucovina Pojorâta  2-1 (0-0)

ACS Berceni - Dacia Unirea Brăila  1-3 (1-1)

CS Baloteşti - Dunărea Călăraşi  1-1 (0-0)

Gloria Buzău - Rapid Bucureşti  1-2 (0-1)

Ceahlăul Piatra Neamţ a stat.

În seria a II-a, ”șepcile roșii” au suferit o nouă înfrângere pe teren propriu, de data aceasta într-un meci al fostelor prim-divizionare. Gaz Metan s-a impus cu 1-0, scor care a devenit marcă înregistrată pentru clujeni, care au încheiat toate cele patru meciuri disputate cu același scor, din păcate pentru ei cu numai o victorie. Medieșenii sunt la egalitate de puncte pe primele două locuri cu băimărenii, care îi surclasează la golaveraj și datorită victoriei categorice din meciul de astăzi cu Metalul Reșița. La Brașov, orădenii au obținut primul punct al campionatului după un gol marcat în prelungiri, o situație similară fiind și la meciul din Zăvoi unde vâlcenii au pierdut cele trei puncte după ce Chindia a înscris în minutul 88. Suspans a fost și la Satu Mare unde Bătrâna Doamnă înscrie în minutul 84 și obține a doua victorie în deplasare, arădenii fiind la egalitate de puncte cu CS Mioveni și Șoimii Pâncota, ambele învingătoare pe teren propriu în disputele cu  Unirea Tărlungeni, respectiv FC Caransebeş.