Liga 2: Decepție la ClujRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Apr 2019

Liga 2: Decepție la Cluj

Jocul rezultatelor din primele două zile ale etapei cu numărul 28 a Ligii 2 le-a favorizat pe ocupantele locurilor de pe podium.

Având programat duminică jocul lor direct, Academica și Sportul au putut savura înfrângerea suferită de Universitatea Cluj pe teren propriu în meciul cu CS Mioveni, scor 1-2. ”Șepcile roșii” au suferit în atac și au primit două lovituri în partea a doua a jocului, în minutul 67 Rădescu executându-l pe Dur-Bozoancă cu un șut în cros de la 20 de metri, iar în minutul 82 Balint a transformat un penalty acordat pentru faultul dur la Ayza comis de portarul gazdelor, care a și fost eliminat. Golul lui Gavra din minutul 90 nu a mai dat decât speranțe firave suporterilor clujeni, care au cerut demisia antrenorului Bogdan Lobonț.

În celelalte partide ale etapei, ieri Chindia a învins la scor de forfait pe Dacia Unirea și a urcat pe locul secund, iar astăzi FC Argeș a învins în deplasare pe Luceafărul, la fel ca UTA pe terenul celor de la CS Balotești.

Tot cu un succes al oaspeților s-a încheiat și partida de la Petroșani, acolo unde SSC Farul a făcut diferența prin golul lui Păun din minutul 75 și părăsește zona locurilor retrogradabile. Jocul rezultatelor este favorabil ”rechinilor”, care beneficiază de remizele, toate cu același scor 1-1, înregistrate în celelalte trei partide în care au fost implicate formații din jumătatea inferioară a clasamentului.