Liga 2: Concordia câștigă în 10, Petrolul înscrie de trei ori la CălărașiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Aug 2019

Liga 2: Concordia câștigă în 10, Petrolul înscrie de trei ori la Călărași

La Chiajna Concordia a reușit să se impună în inferioritate numerică în fața Farului, o echipă care nu a putut să dea dovadă de aceeași concentrare ca în meciurile anterioare.

Gazdele au deschis scorul în minutul 9 cu un șut de la 20 de metri trimis la vinclu de Ionuț Păun, însă s-au văzut egalate în minutul 22 de Ionuț Ursu cu o lovitură de cap la colțul scurt. Rămași în 10 din minutul 26 după ce căpitanul Alin Dobrosavlievici a văzut direct cartonașul roșu în urma unui fault din postură de ultim apărător, ilfovenii au făcut față ”rechinilor”, care nu numai că nu au concretizat pe tabelă superioritatea, ci au și primit încă un gol în minutul 75. Costin Ciucureanu a șutat puternic de la aproximativ 20 de metri și a adus trei puncte Concordiei, a doua victorie din trei meciuri.

La Călărași gazdele de la Dunărea nu au făcut față Petrolului, formație ce a reușit să recupereze punctele pierdute pe teren propriu etapa anterioară cu UTA. Arnăutu a clarificat în mare măsură soarta partidei cu ”dubla” sa din minutele 14 și 30, primul gol înscris din 7-8 metri singur cu Calancea, portarul gazdelor, după o pasă primită de la Marinescu, iar cel de-al doilea în urma unei lovituri libere de la 20 de metri executată lângă stâlpul de la colțul scurt. Calancea a fost învins din nou în minutul 56 de Zaharia cu un șut din mijlocul careului lângă stâlpul din dreapta sa, iar gazdele au înscris golul de onoare în minutul 89 prin Gliga cu o reluare din voleu de la 10 metri după o centrare lungă din zona centrului terenului.

Călărășenii rămân fără punct câștigat și se vor deplasa etapa viitoare la Miercurea Ciuc, în timp ce ”lupii galbeni” merg pe litoral pentru duelul cu Farul.