Liga 2: Cinci echipe din șase luptă pentru primele trei locuriRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
28 Iul 2020

Liga 2: Cinci echipe din șase luptă pentru primele trei locuri

Rezultetele meciurilor etapei a 4-a, penultima a play-off-ului Ligii 2, au confirmat faptul că echipele gazdă nu pot să câștige în această competiție și, mai mult decât atât, 5 dintre cele 6 echipe participante păstrează șanse pentru un loc pe podium.

Aproape de o prezență istorică, în premieră în Liga 1, Turris-Oltul a cedat la Turnu Măgurele în fața celor de la CS Mioveni, golul oaspeților fiind înscris de Ionuț Rădescu în minutul 30. Chiar dacă mai aveau la dispoziție o oră de joc pentru a remonta diferența de pe tabelă, teleormănenii au fost nevoiți să joace în 10 din minutul 39 în urma eliminării lui Negruț pentru un cot aplicat în figură lui Gherghe. În urma acestui succes, CS Mioveni trece pe locul 2 și va juca în ultima etapă cu Petrolul pe teren propriu, în timp ce Turris-Oltul, care a coborât pe 4 cu 25 de puncte, va avea un meci pe viață și pe moarte în Regie cu Rapid.

Petrolul a început bine partida cu Campionii FC Argeș și în minutul 15 conducea pe tabelă în urma penalty-ului transformat de Vajushi. Piteștenii au solicitat la rândul lor penalty la un henț al lui Țicu în minutul 45, dar au obținut egalarea în minutul 82 dintr-o fază în care Leca, autorul assist-ului pentru marcatorul Prepeliță, se afla în ofsaid. La numai cinci minute distanță arbitrul Sebastian Colțescu a acordat penalty pentru oaspeți la un henț al lui Țicu, însă brațul acestuia se afla lipit de pământ. Buhăescu a transformat lovitura de pedeapsă și a semnat victoria piteștenilor ce au urcat pe locul 3 cu 26 de puncte și duminică primesc vizita liderului UTA. De partea cealaltă, Petrolul pierde orice șansă de a obține locul de baraj și rămâne să își rezolve problemele cu suporterii contestatari.

Clasamentul arată în felul următor:

1. UTA Arad                                        4              1              1              2              7-7          29 pct.

2. CS Mioveni                                     4              2              1              1              4-4          27

3. Campionii FC Argeş                        4              2              1              1              6-5          26

4. Turris Oltul Turnu Măgurele              4              1              2              1              4-4          25

5. Rapid                                            4              1              2              1              3-3          24

6. Petrolul Ploieşti                              4              0              3              1              2-3          22

Programul etapei a 4-a:

Duminică, 26 iulie

UTA Arad – Fotbal Club Rapid  1-2 (1-0)

Marți, 28 iulie

Turris-Oltul – CS Mioveni  0-1 (0-1)

FC Petrolul – Campionii FC Argeș  1-2 (1-0)

Etapa a 5-a, ultima a play-out-ului, se va disputa duminică, 2 august, de la ora 18:30 după următorul program: