Liga 2: Chindia și UTA îngenunchiate pe teren propriuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Apr 2018

Liga 2: Chindia și UTA îngenunchiate pe teren propriu

Ultimele patru meciuri ale etapei cu numărul 29 au fost la discreția echipelor oaspete. Într-o dispută ce a adus față în față ocupantele locurilor 3 și 4, Chindia a fost învinsă de FC Argeș cu un gol înscris în primul minut al partidei și două penalty-uri transformate în repriza secundă.

Raul Costin i-a dus în avantaj pe piteșteni după 50 de secunde, apoi tot el a executat o lovitură liberă în minutul 40 și Larențiu Stan a înscris după respingerea portarului Meilă. Repriza secundă a început cu penalty-ul transformat de Cherchez în minutul 48 și Chindia reintra în joc, apoi tot el a înscris în minutul 70, dar piteștenii beneficiaseră de un penalty transformat de Buhăescu în minutul 61. Scorul final a fost stabilit de Năstăsie din al doilea penalty primit de oaspeți în minutul 76.

La Șiria echipa pregătită de Ionuț Popa a suferit o corecție severă din partea celor de la Sportul Snagov. Bătrâna Doamnă a primit două goluri în prima repriză și speranțele au renăscut odată cu golul înscris în minutul 56 de Prună, dar Borţoneanu a înscris pentru 1-3 în minutul 77, tot el stabilind scorul final în al patrulea minut de prelungiri.

Dacia Unirea Brăila a obținut trei puncte de aur în București pe terenul celor de la Metaloglobus și urcă deasupra liniei retrogradării, reușita lui Dima din minutul 86 fiind cea care a făcut diferența.

Singura victorie a gazdelor s-a înregistrat la Balotești într-un meci în care reprobabilă a fost reacția tribunei la adresa lui Moussa Konate, jucătorul oaspeților alegând să iasă din teren în minutul 27 ca reacție la atitudinea și scandările rasiste ale spectatorilor.

Iată programul etapei a 29-a:

Vineri, 13 aprilie

Dunărea Călăraşi - ASU Politehnica Timişoara  2:0 (2:0)

CS Mioveni - Ripensia Timişoara  1:2 (0:2)

Sâmbătă, 14 aprilie

CS Afumaţi - Ştiinţa Miroslava  1:1 (1:1)

AFC Hermannstadt - Luceafărul Oradea  4:0 (2:0)

Duminică, 15 aprilie

CS Baloteşti - Foresta Suceava  3:1 (1:0)

Metaloglobus Bucureşti - Dacia Unirea Brăila  0:1 (0:0)

UTA Arad - Sportul Snagov  1:4 (0:2)

Chindia Târgovişte - FC Argeş  2:4 (0:2)

Formațiile ASA Târgu Mureş și Olimpia Satu Mare s-au retras din campionat, prin urmare Academica Clinceni și Pandurii Târgu Jiu câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate în această etapă.