Liga 2: Chindia provoacă surprizaDan Tautan / Mediafax Foto
30 Apr 2016

Liga 2: Chindia provoacă surpriza

Meciurile din Liga 2 au continuat astăzi cu rezultate cel puțin interesante. În ultimul meci din seria I Gloria Buzău a făcut instrucție în Crâng cu ”lanterna roșie” Ceahlăul într-un meci cu o medie de un gol la 10 minute. Victoria cu 8-1 îi detașează pe buzoieni în fruntea clasamentului la patru puncte de urmăritoarele ACS Berceni și Rapid CFR Suceava.

Seria I, play-off

Academica Clinceni - Dacia Unirea Brăila  2-1 (0-1)

SC Bacău - Farul Constanța  1-5 (1-2)

Rapid București - Dunărea Călărași  1-0 (1-0)

Seria I, play-out

CS Balotești - Bucovina Pojorâta  1-1 (1-0)

Rapid CFR Suceava - ACS Berceni  4-3 (2-0)

Gloria Buzău - Ceahlăul Piatra Neamț  8-1 (3-0)

În seria a II-a liderul Gaz Metan Mediaș a pierdut prima dată după o serie de 12 partide fără înfrângere, cei care au oprit seria impresionantă a medieșenilor au fost cei de la Chindia Târgoviște. După ce au deschis scorul în minutul 3 prin Gavra, Gaz Metan a primit trei goluri și a încheiat partida în genunchi, pentru prima dată după mai bine de jumătate de an în fața propriilor suporteri. Chindia a profitat și s-a apropiat la trei puncte în spatele liderului și la unul în urma arădenilor de la UTA, cei care au remizat în deplasarea de la Baia Mare. CS Mioveni a trecut la pas de FC Brașov și i-a depășit pe ”stegari” în clasament, dar este încă departe de locul de baraj.

În play-out ”șepcile roșii” au învins pentru prima dată în această fază și continuă să fie la un punct în spatele Olimpiei, învingătoare pe teren propriu în partida cu Unirea Tărlungeni.