Liga 2: Chindia pierde un tempoRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Mar 2018

Liga 2: Chindia pierde un tempo

Fotbalul de Liga 2 și-a reluat astăzi circuitul cu șase partide din programul etapei a 24-a. Dunărea Călăraşi s-a chinuit pe teren propriu în meciul disputat pe teren propriu cu ocupanta locului 4, CS Afumați. Conduși încă din minutul 6, elevii lui Dan Alexa au egalat în prelungirile primei reprize din penalty și au înscris golul victoriei cu 12 minute înainte de final pentru a prelua poziția de lider al clasamentului în detrimentul celor de la AFC Hermannstadt, care vor evolua mâine în deplasare cu UTA.

În lupta pentru cel de-al doilea loc ce asigură promovarea directă, Chindia Târgovişte a pierdut în minutele de prelungiri două puncte prețioase în deplasarea de pe stadionul Areni unde Foresta a obținut o remiză nesperată cu un penalty transformat în minutul 90+4. Tot din penalty în ultima parte a partidei a obținut un punct și Academica Clinceni în deplasarea cu ASU Politehnica Timişoara, o remiză fiind înregistrată și la finalul întâlnirii dintre Ştiinţa Miroslava și Metaloglobus Bucureşti.

Victorii s-au înregistrat la Sânmartin și Motru, unde Luceafărul Oradea a întors rezultatul de la pauză și a învins cu un gol în ultimul minut pe FC Argeş, iar Pandurii Târgu Jiu a trecut la limită de CS Mioveni.

Iată programul etapei a 24-a:

Sâmbătă, 10 martie

Luceafărul Oradea - FC Argeş  3:2 (1:2)

Foresta Suceava - Chindia Târgovişte  1:1 (0:0)

Ştiinţa Miroslava - Metaloglobus Bucureşti  1:1 (1:0)

Pandurii Târgu Jiu - CS Mioveni  2:1 (1:1)

ASU Politehnica Timişoara - Academica Clinceni  2:2 (1:1)

Dunărea Călăraşi - CS Afumaţi  2:1 (1:1)

Duminică, 11 martie

Ripensia Timişoara - Dacia Unirea Brăila

UTA Arad - AFC Hermannstadt

Partidele Sportul Snagov - ASA Târgu Mureş și Olimpia Satu Mare - CS Baloteşti au fost omologate cu 3-0 în favoarea formațiilor Sportul Snagov și CS Baloteşti în urma retragerii din campionat a echipelor ASA Târgu Mureş și Olimpia Satu Mare.