Liga 2: Chindia câștigă în epilogul etapeiDan Buia / SportPictures.eu
04 Dec 2016

Liga 2: Chindia câștigă în epilogul etapei

Ultimul joc al etapei cu numărul 20 a Ligii 2, prima a returului, s-a disputat astăzi la Târgoviște. Chindia, favorită a hârtiei prin prisma poziției în ierarhie, s-a impus logic în partida cu ASU Politehnica Timișoara cu două goluri înscrise fiecare în câte o repriză.

Dâmbovițenii și-au făcut meciul ușor deschizând scorul repede, în minutul 12, prin golul lui Cerchez. Replica bănățenilor a fost una palidă, iar în minutul 63 gazdele au speculat o nouă breșă în defensiva adversă printr-un contraatac tăios finalizat de Nisipeanu, după care la scurt timp Cerchez a ratat o nouă mare ocazie de gol ce ar fi pus capăt partidei.

În cele din urmă partida s-a terminat Chindia – ASU Politehnica Timișoara 2-0 (1-0), ambele echipe păstrându-și locul în clasament, însă echipa pregătită de Nicolae Croitoru nu își pierde speranța că va putea recupera diferența de 7 puncte ce o separă de locul 3.