Liga 2: Ceferiștii, puncte în prelungiriRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Mar 2016

Liga 2: Ceferiștii, puncte în prelungiri

Ambele echipe ceferiste au obținut la limită câte un punct în etapa a 21-a a seriei I a Ligii 2. Dacia Unirea Brăila și Rapid Bucureşti au remizat în partida cea mai echilibrată a rundei, la malul Dunării elevii lui Dan Alexa izbutind să ia un punct in extremis cu un gol înscris în minutele de prelungiri cu doi oameni mai puțin pe teren. Farul a pierdut trei puncte fiind egalată tot în minutele de prelungiri în partida de la Suceava cu Rapid CFR, moldovenii fiind conduși până în minutul 84 cu 2-0 de ”rechini”.

Băcăuanii au ratat o bună oportunitate de a se distanța în lupta pentru ultimul loc de play-off după remiza cu CS Balotești, bercenarii apropiindu-se la numai o lungime în urma victoriei de la Galați. În aceeași situație cu băcăuanii se află și buzoienii, autori ai unei înfrângeri în Crâng administrate de Academica. În cel mai palpitant meci al rundei, Ceahlăul a revenit de trei ori pe tabelă și a plecat cu punct de la Bucovina Pojorâta.

Rezultatele seriei I:

Dacia Unirea Brăila - Rapid Bucureşti  1-1 (1-0)

Bucovina Pojorâta - Ceahlăul Piatra Neamţ  3-3 (3-2)

Gloria Buzău - FC Academica Clinceni  0-2 (0-0)

Oţelul Galaţi - ACS Berceni  0-2 (0-1)

Rapid CFR Suceava - Farul Constanţa  2-2 (0-0)

SC Bacău - CS Baloteşti   1-1 (1-0)

Dunărea Călăraşi a stat.

”Șepcile roșii” rămân în afara zonei de play-off în urma remizei cu liderul CSM Râmnicu Vâlcea. Aflați în inferioritate numerică după eliminarea lui Voinea în minutul 27, vâlcenii s-au văzut conduși din minutul 57 prin golul înscris de Alexandru Dan. Rămași apoi în nouă jucători după ce și Nwabueze a văzut cartonaș roșu, oaspeții au menținut rezultatul pe tabelă, dar au pierdut un loc în clasament. Chindia a făcut instrucție cu Metalul Reșița cu câte două goluri marcate de Popa și Cerchez, iar Gaz Metan a trecut la limită de FC Brașov cu același scor înregistrat în ultima partidă a rundei, desfășurată la Mioveni.

Rezultatele seriei a II-a:

Universitatea Cluj - CSM Râmnicu Vâlcea  1-1 (0-0)

Chindia Târgovişte - Metalul Reşiţa  7-0 (3-0)

Unirea Tărlungeni - FCM Baia Mare  0-0 (0-0)

CS Mioveni - Olimpia Satu Mare  2-1 (1-0)

Gaz Metan Mediaş - FC Braşov  2-1 (0-0)

Partidele UTA Bătrâna Doamnă - FC Caransebeş și Şoimii Pâncota - FC Bihor Oradea nu s-a disputat, echipele FC Bihor Oradea și FC Caransebeş fiind retrase din campionat.