Liga 2: CS Mioveni, la prima înfrângere. Rapid remizează cu RipensiaSportPictures.eu
26 Oct 2019

Liga 2: CS Mioveni, la prima înfrângere. Rapid remizează cu Ripensia

Invincibilitatea celor de la CS Mioveni a fost spulberată în etapa a 14-a de trupa lui Ianis Zicu, Farul penetrând de două ori poarta argeșenilor în partida disputată pe litoral și urcând pe locul 6 al clasamentului. Liderul a primit primul gol în minutul 5, mijlocașul Antoche reușind să-l surprindă pe Croitoru cu un șut din afara careului ce a lovit bara înainte să intre în plasă, apoi Bodo Kanda a semnat golul de 2-0 în minutul 56 trimițând nestingherit în plasă un balon pentru care colegul său Ionuț Stoica s-a luptat cu defensiva adversă.

CS Mioveni rămâne pe prima poziție a campionatului cu un punct în fața celor de la Turris, teleormănenii urmând să joace pe 20 noiembrie meciul din această etapă cu Petrolul.

Pe ultima poziție a podiumului a urcat Viitorul Pandurii Târgu Jiu, învingătoare la limită la Turnu Severin în partida cu Metaloglobus. Vasile Pop a înscris în minutul 82 și cu cele trei puncte Viitorul Pandurii ajunge la cota 24, cu două peste adversara lor de astăzi, care coboară pe 5 la egalitate de puncte cu Farul, în timp ce pe locul 4 este deocamdată UTA, care duminică va juca în valea Domanului cu CSM Reșița.

Rapid ratează ocazia de a urca pe podium după meciul nul făcut în Regie cu Ripensia, ratările de pe final de meci exasperându-l pe Daniel Pancu.

Concordia ajunge la al patrulea meci pe teren propriu în care nu marchează mai mult de un gol, însă de această dată le-a fost de ajuns elevilor lui Erik Lincar pentru a intra în posesia celor trei puncte puse în joc.

În ultimul meci al zilei, ASU Politehnica și Dunărea Călăraşi au remizat pe arena Știința din Timişoara după ce oaspeții au deschis scorul în minutul 26 din penalty prin Șandru, iar Ignea a restabilit egalitatea în minutul 52.

Iată programul etapei a 14-a:

Vineri, 25 octombrie

Pandurii Târgu Jiu - Universitatea Cluj  0-1 (0-1)

Sâmbătă, 26 octombrie

Farul Constanţa - CS Mioveni  2-0 (1-0)

Concordia Chiajna - FK Csikszereda Miercurea Ciuc  1-0 (1-0)

Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Metaloglobus București  1-0 (0-0)

Rapid București - Ripensia Timişoara  0-0 (0-0)

ASU Politehnica Timişoara - Dunărea Călăraşi  1-1 (0-1)

Duminică, 27 octombrie

CSM Reşiţa - UTA Arad

Luni, 28 octombrie

FC Argeş - SCM Gloria Buzău

Miercuri, 20 noiembrie

Turris-Oltul Turnu Măgurele - Petrolul Ploieşti

Partida Daco-Getica Bucureşti - Sportul Snagov nu se dispută datorită retragerii formației bucureștene din campionat.