Liga 2: CS Mioveni învinge la scor PanduriiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Nov 2019

Liga 2: CS Mioveni învinge la scor Pandurii

CS Mioveni și-a revenit rapid după înfrângerea de pe litoral și a spulberat astăzi Pandurii Târgu Jiu cu un categoric 4-0. Elevii lui Marius Stoica au deschis scorul în minutul 7 prin Măzărache, apoi Hergheligiu a dublat avantajul în minutul 26, Burnea a făcut 3-0 în minutul 57, iar Anghelina a transformat un penalty în minutul 73 și a stabilit scorul final. Argeșenii au făcut 30 de puncte, cu 7 mai mult decât UTA, care are însă cu 5 meciuri mai puțin disputate.

Urcată pe locul 4 după eliminarea rezultatelor retrasei Daco-Getica, Farul a cedat în deplasarea de la Buzău, gazdele înscriind un gol psihologic în primul minut de prelungiri ale primei reprize prin Huiban, care a reușit dubla în minutul 83 imediat după ce fundașul central al ”rechinilor” Ursu a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat

. Pe ”Ilie Oană” Petrolul a trecut de ASU Politehnica Timişoara datorită devierii lui Arnăutu din minutul 26 la șutul lui Marinescu, deviere ce l-a învins pe portarul Contra și le-a adus ”găzarilor” cele trei puncte ce îi urcă pe locul 7 cu 21 de puncte, cu unul peste Metaloglobus, autoarea singurei remize a zolei în partida cu FC Argeș.

Scoruri identice la Călărași și Timișoara, acolo unde gazdele de la Dunărea și Ripensia au trecut cu 2-1 de CSM Reşiţa, respectiv Concordia Chiajna.

Duminică se dispută ultimele meciuri ale etapei, Sportul Snagov - Rapid Bucureşti și UTA Arad - Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Iată programul etapei a 15-a:

Vineri, 1 noiembrie

FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Turris-Oltul Turnu Măgurele  1-0 (0-0)

Sâmbătă, 2 noiembrie

SCM Gloria Buzău - Farul Constanţa  2-0 (1-0)

Metaloglobus București - FC Argeş  0-0 (0-0)

Dunărea Călăraşi - CSM Reşiţa  2-1 (1-0)

Ripensia Timişoara - Concordia Chiajna  2-1 (1-1)

CS Mioveni - Pandurii Târgu Jiu  4-0 (2-0)

Petrolul Ploieşti - ASU Politehnica Timişoara  1-0 (1-0)

Duminică, 3 noiembrie

Sportul Snagov - Rapid Bucureşti

UTA Arad - Viitorul Pandurii Târgu Jiu

Partida Universitatea Cluj - Daco-Getica Bucureşti nu se dispută datorită retragerii echipei bucureștene din campionat.