Liga 2: Brașovenii câștigă derby-ul cu UTABogdan Balas / SportPictures.eu
19 Mar 2017

Liga 2: Brașovenii câștigă derby-ul cu UTA

FC Brașov revine în trioul fruntaș al clasamentului Ligii 2 după victoria de astăzi din deplasarea de la Șiria, acolo unde gazdă este UTA Bătrâna Doamnă.

Arădenii nu au apucat să intre bine în joc că s-au și văzut conduși prin golul înscris de Chitoșcă în minutul 9. Jucătorul venit de la Steaua a luat o acțiune pe cont propriu în flancul drept de la jumătatea terenului, a pătrus în careul gazdelor și l-a învins pe portarul Miron cu un șut cu exteriorul la colțul scurt în condițiile în care toți ceilalți jucători se așteptau la o centrare. Terenul greu, îmbibat cu apă, i-a jucat feste lui Strătilă zece minute mai târziu și brașovenii scapă cu fața curată, la fel ca în minutul 31 când Adrian Petre cade și el victimă bălților.

O primă repriză fără ocazii clare de gol îi determină pe arăden săi crească presiunea în cea de-a doua, însă cei care sunt mai pragmatici sunt oaspeții. După o lovitură de cap a lui Paul Iacob ce nimerește transversala în minutul 70, Enceanu duce scorul la 2-0 în favoarea brașovenilor cinci minute mai târziu după ce câștigă un duel umăr la umăr cu Filaret și îl învinge pe Miron cu un șut din interiorul careului. Gazdele puteau reveni rapid în joc, dar Adrian Petre a ratat un penalty în minutul 79, lovitura de pedeapsă fiind acordată pentru o intervenție periculoasă și de neînțeles a lui Cătălin Stan asupra lui Curtuiuș în colțul careului de 16 metri. În minutul 89 reușesc totuși să înscrie prin Chindriș după o fază fixă la care mijlocașul utist a trimis în două rânduri către poarta lui Florin Iacob.

S-a încheiat UTA Bătrâna Doamnă – FC Brașov 1-2 (0-1) și lupta pentru locul 2, care oferă promovarea directă, rămâne deschisă.

Programul și rezultatele etapei a 23-a sunt următoarele:

Vineri, 17 martie

Olimpia Satu Mare - CS Afumaţi  0-2 (0-1)

Sâmbătă, 18 martie

CS Baloteşti - Metalul Reşiţa  3-1 (2-1)

Dunărea Călăraşi - Luceafărul Oradea  3-2 (3-0)

Juventus Bucureşti - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe  3-1 (1-1)

Chindia Târgovişte - Foresta Suceava  2-1 (0-1)

ASU Politehnica Timişoara - CS Mioveni  1-2 (1-2)

Duminică, 19 martie

UTA Bătrâna Doamnă - FC Braşov  1-2 (0-1)

Dacia Unirea Brăila stă. Prin retragerea echipelor Unirea Tărlungeni și CSM Râmnicu Vâlcea după începerea returului, FC Academica Clinceni câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partida programată cu echipa vâlceană.